Gdy pojawiła się w naszym kraju moda na studia wyższe, w latach 90-tych, całkowicie zapomnieliśmy o kształceniu zawodowym. A szkoda, gdyż obecnie brakuje takich fachowców. Wielu jest magistrów różnorodnych kierunków bez perspektywy na bardziej udane życie, którzy nierzadko uciekli za granicę, aby jakoś funkcjonować, a mało jest specjalistów z prawdziwego zdarzenia. Zresztą Ci też wyjechali, gdyż tam zarobią zdecydowanie lepiej.

Każdy kto mieszkał na Wyspach Brytyjskich to dostrzegł: wszędzie pełno naszych rodaków, chociaż w największej ilości przypadków można ich zobaczyć właśnie w okolicach remontów lub innych miejsc, w których potrzebni są fachowcy od budowlanej roboty. To oni właśnie maja największą szansę na zarobek, kiedy wyjadą za granicę. Są oczywiście osoby, które zdobywają fajną pracę w biurze i tam dobrze zarabiają, ale jak gdyby zestawić pracowników fizycznych do pracowników zatrudnionych do pracy umysłowej proporcja niestety byłaby dosyć nierówna.

W sumie to zwyczajne, Polacy są chwaleni za pracę fizyczną, mówi się o nas, jako o solidnych pracownikach, którzy potrafią wykonać wiele rzeczy, mówi się o nas, iż znamy się na rzeczy i potrafimy pracować bardzo długo. Są wspomniane również wady, na przykład, spożywanie alkoholu w czasie pracy, lecz przegrywają one w zestawieniu z zaletami, które zapewniają polscy pracownicy. Ostatnio zaczyna się zmieniać także w naszym kraju. Wielu młodych ludzi zastanawia się dwa razy zanim wybiorą odpowiednie studia, bo w mediach słyszy się co chwila, iż po studiach nic nie jest zapewnione, że panuje bezrobocie i korzystniej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie daje. Nawet premier naszego kraju przyznał, że „lepiej być spawaczem niż politologiem”.

Nieważne, iż powiedział to człowiek, jaki także skończył studia, a dodatkowo człowiek przy władzy, który ma niemały wpływ na takie sprawy. Mniejsza jednak z tym. Najistotniejsze jest to, iż dzisiaj przykładowo taki stolarz, który gwarantuje usługi stolarskie- – może mieć lepsze życie niż człowiek po kilku kierunkach, ponieważ ten człowiek ma prawdziwą i konkretną zdolność, na którą jest zapotrzebowanie. Istnieje zapotrzebowanie na składanie mebli, nie ma natomiast miejsca dla całych zastępów politologów, którzy może i wiedzę mają, lecz nic w praktyce nie potrafią.