Na lekcjach fizyki jedynie nieliczni przykładali wagę do problemów objaśnianych przez fizyczkę na tablicy. Ukazywały się tam tajemnicze nazwy, przykładowo energia kinetyczna, energia potencjalna pola albo sprężystości… Ciężko oczekiwać pasji i entuzjazmu na takie sformułowania, ale słusznie mieć generalne pojęcie, jak te czy inne dziwne sformułowania wpływają na nasz świat. Skomplikowane?

sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Jedynie z początku. Energia potencjalna sprężystości to zdolność konkretnej, elastycznej formy, do wykonania jakiejś pracy fizycznej. W prostych słowach: sprężyny. Tu dobrze zastanowić się, jak często widzimy w ciągu dnia sprężyny w najróżniejszych postaciach i w najróżniejszych zastosowaniach, niejednokrotnie całkiem niedostrzegalne, schowane przed oczami niewtajemniczonego.

Prostym przykładem sprężyny może być ten, jaki w pierwszej chwili przychodzi na myśl: helisoidalny zwinięty drut, który reaguje siłą po jego ściśnięciu. Tego typu sprężyny zobaczymy w przeróżnych miejscach, począwszy od zwyczajnych długopisów, poprzez resory samochodowe, do resorów cięższych urządzeń, jak na przykład pociągi.

Czy wymagasz następnej dawki pokrewnych informacji przedstawionych w podobnie komfortowy sposób? Żaden problem – kliknij ten link – zalecamy tę witrynę.

Ta z pozoru dość prosta część to zwyczajnie zrolowany drut lub pręt o różnych grubościach. Produkcja takich sprężyn na naszym kontynencie i poza nim jest najbardziej powszechna przez wzgląd na liczne zastosowania.

Innym interesującym typem sprężyny jest sprężyna taśmowa. Nie jest tak powszechna, jednak wszyscy, którzy mają w domu pewne starszego rodzaju urządzenia nakręcane korbką, mechaniczne zegarki na rękę czy zegary naścienne, może zrozumieją, jak często takiego rodzaju elastycznym element stanowił zasilanie naprawdę przydatnych maszyn – także zegarów wież kościelnych i ratuszowych w wielu miejscowościach. Choć zegarowe sprężyny tych maleńkich i tych monstrualnych rozmiarów to raczej specjalistyczne produkcje, tego rodzaju sprężyny nadal są obecne w licznych rozwiązaniach technologicznych i wytwarzane w naszych fabrykach.

Poza wspomnianymi paroma, nasuwającymi się w pierwszej kolejności, przykładami, fabryki produkujące części sprężyste oferują pełną gamę pozostałych produktów: sprężyny do ściskania, do rozciągania, taśmowe, a nawet tak zwyczajne części jak kółeczka do kluczy… A wszystko to opiera się właśnie na prostej regule energii potencjalnej sprężystości.

Jeśli taka problematyka Cię intryguje, bez ociągania kliknij ten link! Opublikowana tam niezła strona na pewno też Cię wciągnie!