Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że sprężyny są wszędzie? Należy tylko porozglądać się dookoła, żeby wymienić co najmniej parę przedmiotów, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest malutka, lecz bardzo ważna.

A kanapa? To pewne, że, wielu z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed lat. Trzeszczące sprężyny dźgające w plecy przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście przeszłość. Produkcja (linie technologiczne produkcja) sprężyn poszła do przodu od tamtego okresu znacznie i teraz sofy i materace na sprężynach są wygodne i trwałe i nie grozi nam, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i tego typu przypadki.

Wiele sprężyn można znaleźć w naszym aucie. Cała amortyzacja kół i wiele elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Kiedy zajrzymy na podwozie, albo pod maskę bez problemu, od razu dostrzeżemy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe – to znaczy takie które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, trzeba rozciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie. Możemy wyróżnić także sprężyny skrętowe.

Zaintrygował Cię nasz artykułu? Więc zachęcamy Cię – zajrzyj na nową witrynę i dokonaj oceny (https://www.minemaster.eu/pl/wiertnice) naszych prób. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – pytaj!

Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki warto pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Praktycznie w każdym kiosku można zakupić niezwykle długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – można kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.