Dzieci dość często mają problemy z prawidłową wymową. Zdarza się, że nie wypowiadają literki „r” lub po prostu seplenią. Jeżeli nie są to poważne kłopoty rodzice często je lekceważą, co jest faktycznie dosyć istotnym błędem, ponieważ w dalszym życiu mogą stać się utrudnieniem, natomiast w wieku dziecięcym jeszcze wszystkie trudności można naprawić.

logopeda

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Niekiedy jest to dość proste i maluch odzyskuje pełną sprawność mowy. Jak w takim razie leczyć dzieci? Co najważniejsze, jeżeli zauważy się jakiekolwiek niepokojące objawy trzeba najszybciej udać się do fachowca, którym jest logopeda Poznań (specjalista logopedii w Poznaniu). On ustali przyczynę kłopotów i to właśnie na tej podstawie podejmie ostateczną decyzję na temat dalszego leczenia. Zdarza się bowiem, że trudności z wymową są związane z nieprawidłową budową aparatu mowy. W takim przypadku sam logopeda niewiele może zdziałać – wymagane jest fachowe leczenie. Jeśli jednak sepleniąca wymowa jest spowodowana innymi przyczynami, w takim przypadku ćwiczenia, które ma szansę ułożyć logopeda powinny zdawać egzamin. Najważniejsze, to chodzić na ustalone wizyty oraz nie przerywać leczenia, kiedy tylko zauważy się poprawę, jako że droga do całkowitej sprawności z reguły jest bardzo długa.

logopeda

Źródło: flickr.com
Co więcej, logopedzi zazwyczaj zalecają rodzicom, aby trenowali ze swoimi maluchami w domu. Absolutnie nie można tego zaniedbywać, uważając, że wyłącznie wizyty u specjalisty będą wystarczające. To właśnie zaangażowanie rodziców w terapię ich dziecka jest koniecznością i w ogromnej mierze decyduje o osiągnięciu sukcesu. Warto mieć to na uwadze. Dziś u logopedów leczą się nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe, których leczenie w młodszym wieku nie było możliwe lub zostało zaniedbane. Oczywiście, dziecko także powinno być świadome tego, jak znaczące dla niego jest leczenie, jedynie dzięki temu będzie się stosownie przykładało do treningów, a jego praca również ma duże znaczenie. Rodzice powinni wobec tego dosyć dużo rozmawiać z własnym dzieckiem. Kategorycznie nie należy na malucha krzyczeć, czy naśmiewać się z jego wady, ponieważ to może u niego spowodować szczególnie kłopotliwe kompleksy, jakie nie tylko uniemożliwią dalsze ćwiczenia, ale także sprawią, że w późniejszym życiu może mieć ono problemy z komunikacją.