Fotografie z powietrza możemy wykonać nie tylko z samolotu czy śmigłowca. Zakłady fotograficzne mają na to mnóstwo innych metod. Często ekonomiczniejszych i sprawdzających się lepiej w konkretnych momentach niż stalowy ptak czy śmigłowiec. Jako przykład podam wszelkie różne imprezy masowe gdzie kapitalnie sprawdzi się balon który bez żadnego problemu może przez kilka godzin unosić się w jednym i tym samym miejscu i wykonywać zdjęcia z góry przy pomocy zawieszonego pod nim aparatu fotograficznego.

fotografia

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Aparat ten jest sterowany zdalnie i może uzyskiwać zdjęcia prawie pod każdym kątem. Balonem da się wykonywać zdjęcia z góry (np.: ) z wysokości już od 5 do 150 metrów. Co bardzo ważne za pomocą balonu można bez problemu fotografować miasto bowiem nie dotyczy go zakaz lotu nad terenami zabudowanymi. Balonu możemy jednak używać przy bezwietrznej pogodzie lub przy niedużym wietrze. Przy wietrznej pogodzie doskonale zaś sprawdzi się latawiec. Niemało przedsiębiorstw fotograficznych specjalizujących się w wykonywaniu zdjęć z góry używa sprzętów własnego projektu i często własnej produkcji. Są to przeróżnego rodzaju bezzałogowe statki latające: wielowirnikowce. Mogą one dotrzeć nawet w miejsca gdzie dostęp jest utrudniony.

Fotografii wykonanych w ten sposób używa się w do tworzenia map, w geodezji, w nadzorze budowlanym. Są niezwykle pomocne przy budowie rozległych inwestycji. Przy pomocy zdjęć z góry robi się dokumentację w toku wielkich inwestycji (na przykład z budowy dróg i autostrad). Korzysta się z nich też w czasie prac archeologicznych. Zabytki oraz obiekty atrakcyjne turystycznie również

fotografia

Autor: Paul Loebach
Źródło: Umbra

fotografuje się w ten sposób. Drony możemy wykorzystać w terenach o utrudnionym dostępie. Tworzy się również tak przepiękne edukacyjne filmy przedstawiające przyrodę.

Również takie zdjęcia (ciąg dalszy tego materiału poprzednia strona) są dziś wykorzystywane dość szeroko w reklamie. Już nie tylko te największe przedsiębiorstwa robią zdjęcia tego typu (odsyłam tutaj: Jak widać fotografia lotnicza ma mnóstwo przeznaczeń i jest dziedziną bardzo szybko rozwijającą się. Dzięki zastosowaniu tańszych nośników niż samolot czy też helikopter na takie zdjęcia mogą dzisiaj sobie pozwolić także mniejsze biznesy a zakłady fotograficzne specjalizujące się w realizowaniu tychże fotografii na brak zajęcia raczej nie mogą narzekać.