E-book czyli elektroniczna książka jest współcześnie najlepiej sprzedającym się towarem na zachodzie. Stopniowo wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są tylko w postaci e-booków zwłaszcza w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się wiele lat temu w postaci manuali dołączanych do różnorakich programów komputerowych. Wraz z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą tylko w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się bardzo popularne. Przyczyniło się do tego wiele zalet takiej formy książki do których wiodącą jest niski koszt produkcji.

książki tradycyjne i elektroniczne

Autor: ActuaLitté
Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne e-booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo wiadomosci w nich zawartych, ponieważ takich plików nie da się edytować bez specyficznego programu. Do odczytu tego formatu potrzebny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu trzeba tylko ściągnąć parę książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. Miłośnicy lektur biją na alarm widząc, że sprzedaż publikacji drastycznie spada, a dzieci i młodzież spędzają godziny przed ekranem komputera lub telewizora.

Ciekawy tekst? Jeżeli jesteś tego zdania, to równie wciągające treści poznasz również we wpisie (https://malafabryczka.pl/kategoria/kolczyki-srebrne/138), który jest tu.

Natomiast bezpłatne ebooki to możliwość na powrót wielu do czytelnictwa. Nieistotne czy to beletrystyka, literatura naukowa, czy komiksy. Każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie, a tutaj przykłady – .

czytnik e-booków Kobo

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to głównie spowodowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak pospolity ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych konieczne jest zewnętrzne źródło światła. Nie trzeba odbierać tego jako wadę, a wręcz przeciwnie. Przecież tradycyjne książki papierowe także czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Dodatkową korzyścią czytników ebooków jest mnóstwo innych funkcji. Możemy oglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, bądź przeglądać internet.

Ebooki są znacznie tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydawcy nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich objekcje związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym dużego problemu i czytelnicy mają zawsze do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 odnotowano duży wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy także zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydanie tradycyjnej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na kolejne lata zakładają znaczący wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, również naukowych. Już dostępne są takie jak – literatura historyczna i faktu na e-booka.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Można je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem a także na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, możemy schować go do torebki czy kieszeni, a jednocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.