Wakacje są czasem kiedy nasze dziecko może oderwać się trochę od obowiązku chodzenia do szkoły. Chcąc zaplanować ten czas dziecku dobrze będzie prócz zregenerowania sił czy spędzenia części tego czasu z całą rodziną, pomyśleć również o pożytecznym wykorzystaniu wolnych chwil. Dobrym pomysłem na wyjazd dla dziecka mogą być wakacje na kursie jazdy konnej. Czemu warto pomyśleć o takim wyjeździe dla naszej pociechy?

jeźdzcy na koniach na łonie natury

Autor: Shannon Veerkamp
Źródło: http://www.flickr.com
Wyjazd na taki obóz choćby na tydzień albo dwa to dobra nauka bycia samodzielnym dla dziecka. Nie będzie mogło już bowiem co dzień liczyć na to, iż zwróci się do rodzica w każdej sprawie. W ten sposób dziecko będzie musiało radzić sobie samo w niektórych sprawach. Może najpierw być to dla niego trudne, natomiast po czasie będzie bardziej pewne siebie i zrozumie, iż samodzielnie jest w stanie dać sobie radę z niektórymi problemami. Nawiąże nowe znajomości i z pewnością z chęcią spędzi czas z dziećmi w swoim wieku.
Tego typu wyjazd to dobry czas na nauczenie się nowych rzeczy. Jazda konna nie należy do najprostszych i szczególnie dla małego dziecka może być dosyć stresująca na początku, kiedy należy przełamać strach przed tym postawnym zwierzęciem. Dlatego lepsze rezultaty daje nauka intensywna przez parę tygodni, ponieważ dziecko przyzwyczai się szybciej do konia aniżeli chodząc na lekcje na przykład raz w tygodniu- Jazda konna to także wiele zalet dla zdrowia dziecka. Wpływa doskonale na poprawienie kondycji oraz wydolności, natomiast oprócz tego oddziałuje ona niemal na każdy mięsień ciała, powoduje również ich rozluźnienia. Doskonale można za pomocą takich zajęć korygować różne wady postawy. Kształtować można prostą postawę ciała. Niestety wiele dzieci ma skłonność do garbienia się, co na szczecie można za pomocą jazdy konnej naprawić.

dzieci na koniach
Nie od dzisiaj hipoterapia wykorzystuje dobroczynny wpływ jazdy konnej zarówno na sferę fizyczną jak i psychiczną ludzi. O tym, że pomaga osobom niepełnosprawnym odzyskać sprawność ruchu to wie pewnie każdy, jednak pomaga także dzieciom z problemami emocjonalnymi. Pozwala przezwyciężyć lęki, uczy koncentracji, pomaga w stanach nerwicowych, rozluźnia i powoduje, iż dziecko ma większą motywację do wykonywania zleconych obowiązków, a w konsekwencji uczy zdyscyplinowania. Dziecko jest bardziej pewne siebie i ma więcej samodzielności, co wpływa w pozytywny sposób na jego rozwój. Jak widać plusów jest tak dużo, iż warto tego typu wakacje wziąć pod uwagę.