Chociaż niemowlę nie czyta, oswajane go z książką, najpierw niby-książka, może spowodować, że polubi ją na zawsze. Dzięki książkom swobodnie nauczy się pięknie i prawidłowo mówić, będzie ciekawe świata, zdobędzie wyobraźnię, wzbogacając swe życie wewnętrzne.

czytanki dla dzieci

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwsze książeczki dla pociech to przeważnie miękkie, zrobione z tworzywa lub tkaniny zabawki. Czasami szeleszczą, czasem posiadają ogonki, futerka, naciskane miejsca z odgłosami i wiele innych ciekawostek. Nie służą bynajmniej do czytania, ale samodzielna zabawa nimi albo z mamą lub tatą, przeważnie jest bardzo fascynująca. Te książki do tłamszenia mogą także trafić do rączek już kilkumiesięcznego dziecka.

Pokrewne dane znajdują się tutaj – więcej zobaczysz na stronie (https://www.korepetycjezinformatyki.pl/faq/), którą również warto zobaczyć. Naturalnie jeżeli taka kwestia jest według Ciebie użyteczna.

Już roczny maluch potrafi pokazać zapamiętane obrazki. Wskaże, gdzie jest pies, gdzie kot, gdzie domek itp. na tym etapie sprawdzają się kartonowe książki i składanki. Uczy się przy tym podstawowych słów, bo umiejętność powtarzania mowy i powtarzania usłyszanych sylab już ma. W tym czasie warto też zacząć latorośli czytać. Sensu wierszyków jeszcze nie zrozumie, ale będzie miało wiele radości, kiedy mama czy tata będzie recytować. Dobrze przy tym naśladować różnorodne odgłosy, robiąc domowy teatr jednego aktora, bo dziecko nawet, jeśli nie zrozumie wyrazów, będzie zainteresowane tym, co słyszy. Wcześniejszy kontakt z książeczkami procentuje. Każda książka dla dziecka jest bezpieczna. Więcej o akcesoriach dla dzieci: różne zabawki.

czytanie z dziećmi

Autor: Chris_Parfitt
Źródło: http://www.flickr.com

Nie ma złych książek i w przeciwieństwie do telewizji nie ma potrzeby filtrowania ich treści. Są pewnie bardziej lub mniej edukacyjne, więcej interesujące i mniej, jedne są arcydziełami a kolejne nie, ale kontakt z książką nigdy nie będzie dla dziecka niczym złym.

Mamy ochotę Cię nakłonić do przeczytania naszego następnego artykułu. Po prostu kliknij stronę (https://super-edu.pl/korepetycje/geografia/poznan) i oglądaj bez ograniczeń to, co rzetelne.

Od najwcześniejszego dzieciństwa warto też uczyć dzieci szacunku dla książki. Należy uczyć, że czym innym jest malowanka, gazeta, czasopismo, a czym innym książka. To od rodziców zależy, czy książka zajmie ważne miejsce na półeczce i w życiu dziecka. Warto dołożyć starań, by była szczególnie ważna. Niemowlę potrzebuje przede wszystkim kontaktu z osobą, a książeczka może być tylko mediatorem w tym kontakcie i pełnić raczej funkcję zabawki. Więcej o przydatnych akcesoriach i lekturach na tej stronie – do szkoły.

Do pierwszego roku życia dla dziecka sens książeczki nie jest ważna. Będzie miała istotność później, gdy maleństwo będzie rozumiało złożony przekaz werbalny. W tym wieku czytanie książek jest co najwyżej pomocą dla rodziców, ponieważ potomek zasypia przy wtórze bezpiecznego głosu rodzica, który czyta. Ale rodzic zamiast czytać może opowiedzieć, co się mu przydarzyło w ciągu dnia albo wymyślać historię, którą dziecko zrozumie. Kiedy będzie starsze i wyrazy nabiorą dla niego sensu. Rodzic sam zauważy, co dziecku się podoba i jakich historyjek oczekuje. Bo to rodzice są ekspertami od swojego brzdąca, obserwują co ono lubi a czego nie, co je uspokaja a co pobudza, czego się boi a co wzbudza ciekawość. Czytanie niemowlaczkowi książeczki to żadne dziwactwo. Jeżeli ten zwyczaj pojawi się wcześnie, szkrab chętnie je ogląda, pokazując paluszkiem obrazki. Ma nawet swe ulubione tytuły. Żaden ruszający się obraz na ekranie nie zastąpi brzdącowi chwili z książką.