Zaczynamy być społeczeństwem, które czyta coraz mniej. Niepokojące to stwierdzenie, gdyż człowiek wychowany wyłącznie przed ekranem telewizora funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Dlaczego? Otóż czytanie niesamowicie wpływa na nasz rozwój. Telewizja nie pozwala nam na samodzielne myślenie. Wszystko mamy wyłożone na tacy: scenerię, mimikę. Czytając, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu możemy wykazać się fantazja i kreatywnością. Samodzielnie obsadzamy role i dopasowujemy tło. Poszczególna scena wygląda tak, jak zechcemy.

Książka nie zawsze jest czynnością lekką i przyjemną. Potrzebuje choć trochę zaangażowania i fantazji.

Spójrz na stronę i prześledź wpis (http://www.muzyka-bez-zaiks.pl/muzyka-w-sklepie/), który na pewno totalnie Cię wciągnie, ponieważ informacje w tamtym miejscu umieszczone, przykuwają zainteresowanie.

Zdarzenia przedstawione przy pomocy czarno białych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest jak wiemy obrazem, a wyobraźnia może być w stanie spoczynku.Zwróćmy mimo to uwagę na przedstawicieli najstarszego pokolenia. Zauważymy zauważalne różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają czas przed telewizorem a tymi, którzy wybierają lekturę.Alternatywą dla książek są audiobooki , przy których nie tyle zmysł dotyku i wzroku odgrywa największą rolę, co słuchu. Nie musimy posiadać dobrego światła, okularów oraz wolnych dłoni dowertowania kartek – audiobooki przenoszą nas w krainę dźwięku. I na dźwięku musi koncentrować się nasza uwaga. Przemieszczanie się samochodem w godzinach szczytu, jazda na rowerze, żmudne zajęcia w trakcie obowiązków domowych – w każdej z tych sytuacji audiobook przyjemnie umili nam czas. Gdy poza nagraniem interpretacji książki w wykonaniu lektora, przykuwają naszą uwagę również dźwięki otoczenia oraz muzyka, wybierzmy słuchowiska. Malowniczo skomponowane słuchowisko zafascynuje nas klimatem i wciągnie tak samo mocno, co książka.

Mimo iż „książka mówiona” nigdy nie będzie w stanie zastąpić papierowej książki, stanowi interesującą propozycję, szczególnie dla osób zapracowanych oraz posiadających problem ze znalezieniem wolnego czasu na ciekawą lekturę.