Zdjęcia lotnicze to ogólne określenie. Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna definicja określająca ten rodzaj fotografii. Technicznie sprawę charakteryzując są to zdjęcia z powietrza otrzymane przy pomocy nie tylko satelity czy też samolotu, helikoptera ale też każdego innego aparatu potrafiącego sfotografować powierzchnię ziemi z dużej odległości.

zdjęcie

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Urządzeniem takim może stać się przykładowo motolotnia, sterowiec czy balon co jest tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, że balonu nie obowiązuje zakaz lotów ponad terenami zabudowanymi, a więc może być bez problemu wykorzystany przy fotografowaniu miast lub miejsc trudno dostępnych dla samolotu. Balonem możemy robić fotografie z wys. 5-150 metrów nad ziemią.

Zainteresował Cię nasz tekst? Zatem spodobają Ci się ekstra źródła (http://klubtanca.pl/szkolenia-i-kursy/kurs-na-instruktora-rekreacji-w-tancu-towarzyskim/), które dostarczą Ci masę newsów na ten temat. Zachęcamy więc do kliknięcia w ten link.

Aparat zawieszony pod balonem helowym sterowany jest zdalnie i może realizować zdjęcia z powietrza pod każdym kątem w stosunku do ziemi. Realizowane za pomocą balonu helowego fotografie z powodzeniem możemy łączyć tworząc rozległe panoramy. Taka sesja fotograficzna przy pomocy latawca czy balonu helowego może trwać w jednym miejscu nawet do kilku godzin, zatem jest to świetna metoda do fotografowania wszelakich imprez masowych.

Miano zdjęcie lotnicze niejednokrotnie jest stosowane na zmianę z nazwą fotografii z lotu ptaka, co może wprowadzać nieporozumienie, gdyż ten pierwszy rodzaj zdjęć ukazuje teren pod kątem 90 stopni w stosunku do ziemi. Natomiast ten drugi rodzaj to fotografie zrobione pod mniejszym kątem w stosunku do ziemi.

Zdjęcia z powietrza realizowane są w wielu celach, między innymi do

zdjęcie

Autor: HTC
Źródło: HTC

przedstawiania planowanych inwestycji w tle istniejących już obiektów, pokazują typ ukształtowania terenu, pozwalają tworzyć różne mapy. Fotografuje się w ten sposób także rozliczne nieruchomości, osiedla, domki jednorodzinne, obiekty przemysłowe, obiekty atrakcyjne turystycznie, kościoły, dworki, a nawet wykopaliska archeologiczne oraz wszelakie elementy krajobrazu naturalnego. Zdjęcia takie pomocne mogą okazać się w trakcie budowy gdyż możemy widzieć nie tylko działkę kupiony pod zabudowę lecz także za pomocą zdjęć z powietrza udokumentujemy poszczególne etapy budowy. Fotografią lotniczą zajmują się wyspecjalizowane firmy fotograficzne. Często one same tworzą własne urządzenia nośne. Ich ceny są uzależnione przede wszystkim od użytego nośnika i typu zleconego zadania.