Czym różnią się sprężyny progresywne od tradycyjnych?

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
Kierowcom nie trzeba wyjaśniać, jaką rolę odgrywa zawieszenie pojazdu. Producenci i sami właściciele starają się ulepszać samochody, wpływając na wygodę w czasie podróży. Sprężyny oczywiście wpływają na bezpieczeństwo pasażerów i spokój kierującego. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne funkcjonują trochę w inny sposób niż zwykłe. Są bardziej elastyczne i skutecznie dopasowują typ pracy do konkretnej sytuacji. Wygoda jazdy niknie, jeżeli sprężyny są krótkie i gęsto rozmieszczone, a tego typu zawieszenie ma prawie każdy samochodów. Nowoczesne sprężyny mają ciekawą budowę: nie są równe, są zwężane, przerwy między zwojami też są odpowiednio rozróżnione. Dzięki temu również przy sportowym zawieszeniu poprawia wygodę podróżowania.

Wybór nowoczesnych sprężyn
Wiele osób uważa, że taki tym sprężyn jest jeszcze nietypowy i niekoniecznie uznają ich działanie. Producenci obecnie nie proponują takiego zastosowania w samochodach, dlatego sprężyny progresywne funkcjonują tylko jako dodatkowe części. Wadą jest to, że pojazdy są stabilne w inny sposób przy skrętach. To prawda, że, ich zachowanie jest zmienne zależnie od manewrów. Samochód inaczej reaguje na skręcanie w lewo, w inny sposób zachowuje się przy hamowaniu. Należy się wyczuć ich działania i nauczyć kontrolować samochód.

Autor: Opel
Sprężyny i instalacja
Jeszcze jedną rozbieżnością pomiędzy sprężynami progresywnymi a zwykłymi jest rozróżnienie na część dolną i górną. Należy zainstalować je w warsztacie, bo po co sprawdzać własne odpowiednią wiedzę. Mechanik ma zainstalować sprężyny w dobrym kierunku, aby mogły działać jak trzeba.

Oprócz tego przepisy są takie same, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, na tej samej osi.

Wymiana sprężyn
Od razu warto przypomnieć, że cykliczne sprawdzanie zawieszenia i zmiana sprężyn są obowiązkowe. Dobrze przeprowadzić dokładny przegląd przed zimą, żeby ustrzec się niespodzianek. Sprężyny niszczą się w zimowych warunkach, a sól, do posypywania jezdni głównie im ma szkodliwe działanie.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer