Dzisiejszy rynek pracywymaga od nas w pierwszym rzędzie elastyczności i wszechstronności. Powinniśmy być specjalistami i to najlepiej co najmniej w kilku dziedzinach, wtedy to mamy większą szansę na odnalezienie się na rynku pracy.

Podstawą

karteczki dla dzieci

Autor: Helen Dorn
Źródło: Helen Dorn

są rzecz jasna różnego rodzaju umiejętności, jakie możemy wykorzystać w praktyce do realizacji różnych powierzanych przez firmę zadań. W tym przypadku liczy się asertywność, umiejętność współpracy w grupie, inicjatywa, skrupulatność i szybkie przyswajanie wiedzy. Pracownik idealny musi rzec jasna wykazać się także szeregiem kompetencji związanych z komunikacją – w tym oczywiście znajomością języka. Dzisiaj podstawą jest w szczególności język angielski, ale nie jest źle – wręcz jest to mile widziane – by osoba na nowe stanowisko pracy posiadała na dodatek zdolności lingwistyczne z zakresu języka niemieckiego czy włoskiego.

Ludzie szukający pracy, starają się więc sprostać stawianym im wymaganiom. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Weźmy za przykład naukę języka – nauka z czasów liceum już nie wystarcza. Umiemy język, jednak w rzeczywistości niejednokrotnie nie rozumiemy przekazu bądź sami nie umiemy przekazać tego, co mamy do przekazania. Ponadto poziom nauki języka w szkołach jest nadal daleki od tego, jaki byśmy sobie życzyli – nie tyle przez małą ilość materiału do przyswojenia, bo tego akurat w szkole nie brakuje, ile z racji niedobrania metod i technik nauczania do możliwości ucznia. A metod jest oczywiście wiele tylko należy wybrać najlepszą do swoich zdolności i możliwości – ci, którzy uczą się ze słyszenia mogą przeglądać różne programy multimedialne w obcym języku, inni, którzy są wzrokowcami mogą wykorzystać karteczki – bezpłatny dostęp| – do angielskiego, a jeszcze inni mogą uczyć się na podstawie tekstów piosenek. Wykładowcy powinni więc wykorzystywać na zajęciach dostępne metody nauki języka obcego, gdyż to rzeczywiście może zwiększyć kompetencje uczniów i otworzyć im drogę do kariery na przyszłość.

Na szczęście proces zmian co do nauczania w rodzimych szkołach jest zauważalny, choć przebiega bardzo powoli – wręcz ślamazarnie. A tymczasem rynek pracy jest nieugięty. Dlatego sami winniśmy myśleć o swojej przyszłości i już dziś starać się wykorzystywać rożne dostępne rozwiązania na poprawę swoich kompetencji więcej na