Muzyka bywa zawsze w życiu każdego człowieka. Matka puszcza maleństwu utwory klasyczne, aby doskonale rozwinął się w jej brzuchu, malutkie dzieci lubią tańczyć do skocznych piosenek dla dzieci granych z odtwarzacza, młodzież kołysze się rytmicznie na dyskotece, natomiast dorośli nie wyobrażają sobie przemieszczania się w miejskim tłoku bez możliwości słuchania muzyki. Ale mało kto zastanowił się, jak złożona jest to forma przekazu.

instrumenty dęte

Autor: Saturation Fest
Źródło: http://www.flickr.com
Od dawien dawna powstawały także rozmaite przedmioty, przy pomocy których mogła tworzyć się muzyka. Nie ma racji ten, komu wydaje się, że na świecie jest raptem garść przyrządów muzycznych. Jest ich o wiele więcej. Do tego są podzielone na najróżniejsze gromady, w zależności od sposobów uzyskania dźwięku, oraz wysokości, lub (serwis internetowy) rodzaju materiału, z jakiego zbudowany jest konkretny instrument.

Pierwszy podział pokazuje poniższe gromady: membranofony, idiofony, chordofony, aerofony i dodane w ostatnim okresie elektrofony. Każda z wymienionych wyżej dzielone są na kolejne. Przykładowo, w obrębie aerofonów są uwzględnione instrumenty dęte (zobacz niedrogie oferty wielu sklepów na stronie: dęte fagoty), których dalszy podział pokazuje kolejno instrumenty dęte wargowe, stroikowe, ustnikowe lub wolne.

Zbiór instrumentów dętych jest chyba najbardziej ciekawą pośród wszystkich wymienionych. To z tego powodu, że instrumenty te mają bardzo stare korzenie i zawierają bardzo szeroką a także niezwykle zróżnicowaną grupę przedmiotów. Starczy powiedzieć, że przykładowo flet był obecny w dziejach muzyki w Europie już koło XI-XIIw., a jego pierwowzory pamiętają czasy znacznie wcześniejszego okresu na obszarach Azji. W dzisiejszych czasach ogrom instrumentów dętych, mniej lub bardziej popularnych może onieśmielać. Prócz tych powszechnie znanych znaleźć można nazwy takie, jak: dęte eufonie, fagoty, flażolety oraz wiele wiele innych. Konia z rzędem temu, kto bezbłędnie scharakteryzuje i odróżni opisane powyżej instrumenty. Częścią wspólną tych wypisanych jest na pewno fakt, że odgłosy z nich wychodzące są raczej niskie, dodatkowo wszystkie z wyłączeniem fagotu powstały koło XVIII-XIXw. Fagot zaś jest obecny w muzyce od trzech wieków wcześniej.