Nie ma prawdopodobnie drugiej takiej dziedziny, jak sztuka. Przemawia ona do nas różnymi barwami, dźwiękami, utworami czy aktami. Wielu twierdzi, że nie da się jej akuratnie nazwać, bo każde określenie będzie niewystarczające. Jest w tym dużo słuszności, ale powinniśmy podejść do tego zagadnienia, jak to czujemy, czyli, że sztuka to każda rzecz, która na nas w jakiś sposób na nas wpływa. Skoro potrafimy zachwycić się konkretnym utworem, to już jest sztuka.

Z drugiej strony dla innych osób ten utwór może być kiepski, więc jednocześnie sztukę można odbierać na bardzo osobistym poziomie. Sztuką jesteśmy w stanie zdefiniować też każdy ludzki wytwór, który nie jest jednakże użytkowy, nie służy do rzeczy użytkowych, lecz powinien radować nasze zmysły, ma cieszyć oczy, radować uszy, powodować w nasz różne emocje. Oczywiście i tu stajemy przed dylematem, bo wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.

Tego typu przedmioty są projektowane, by z jednej strony miały jakieś praktyczne zastosowanie, a z innej strony, by były jednakowoż oryginalne z wyglądu. Gdyż w sumie, jak tak się przypatrzeć różnym rzeczom, to co prawda dostrzeżemy wiele ciekawych przedmiotów, ale przeważająca część jest słaba. Sztuka – https://www.touchofart.eu/galeria/Edward-Dwurnik/ – użytkowa więc w jakiś sposób zwalcza ten problem. Prądem w sztuce, jaki zasługuje na uznanie jest styl art deco. Jest to styl w sztuce, szczególnie w malarstwie, architekturze, grafice oraz architekturze wnętrz.

Jeżeli zaciekawił Cię ten artykuł, to super, ponieważ ten opublikowany poniżej również ma równie ważne informacje – nie czekaj, tylko przeczytaj go.

Największa moda na niego przypada na lata 1919-1939. Art deco zrodził się jako sprzeciw na secesję, było to bunt przeciw braku dyscypliny przestrzennej (tak właśnie prezentowało się to w sztuce secesyjnej).

art deco
To istotnie art deco zainicjował tak zwane wzornictwo przemysłowe, jakie dużo ma wspólnego właśnie ze sztuką użytkową (więcej informacji – Czyli w cenie było nowoczesne projektowanie, lecz z myślą o funkcji przedmiotu na życie każdego człowieka. Zwłaszcza obrazy art deco są niezwykle cenne, są wspaniałe i oryginalne, zwłaszcza dzisiaj cieszą się zasłużonym uznaniem. Jest w Polsce kilku artystów, którzy malują w takim stylu i czynią to rzeczywiście niezwykle. Jednym z takich artystów jest jest Andrzej Romański, wybitnie zdolny i doświadczony malarz, dla którego art deco, to punkt wyjścia do tworzenia wyjątkowych obrazów.

To istotne, iż istnieje sztuka, która nie odpowiada jedynie na wątpliwości konkretnego artysty, ale w tym samym momencie zostawia więcej po sobie, tworzy pole dla kreowania przykładowo czegoś więcej – wiekopomnych dzieł, które mają wkład w skali światowej sztuki.