Czy zawsze brak średniego wykształcenia, co najmniej, powoduje, że mamy wielkie problemy z tym, aby radzić sobie w życiu? Bez wątpienia jest sporo osób, które w zasadzie dobrze sobie potrafią poradzić, a mimo wszystko mają wyłącznie skończoną szkołę zawodową czy nawet szkołę podstawową / gimnazjum.

liceum Wrocław

Autor: Moody College of Communication
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakowoż im lepsze wykształcenie, tym bardziej znaczące szanse na wiedzenie zwykłego życia. Ciężko prowadzić radosne życie jeśli nie posiadamy kasy. I dlatego starajmy się o to by mieć średnie wykształcenie. Szczególnie, że nie jest dzisiaj ukończyć liceum – takie dla dorosłych. Co jak co, lecz trudno w ogóle pojąć szczególnie siedzących na bezrobociu, którzy niby chcieliby nareszcie dostać pracę, lecz nie chcą iść do liceum.

Często 16-latkowie wybierają właśnie liceum – dużo rzadziej technika i zawodówki. Zapytanie jest podstawowe: czy to świetnie, że liceum we Wrocławiu, Rzeszowie bądź Łodzi to w dalszym ciągu najpowszechniejsza opcja naukowa? Jeżeli ktoś myśli, iż bezproblemowo zaliczy za trzy lata egzamin maturalny, bez żadnego cienia wątpliwości nie powinien nawet przez chwilę zakładać innego wyjścia, to chyba jasne.
Jeżeli mimo wszystko jesteśmy kiepskimi uczniami bądź nawet typowymi przeciętniakami, zacznijmy szanować szkoły zawodowe. Chociaż obecnie są one w ogromnym kryzysie, to nareszcie uczeń, który uczęszcza do szkoły zawodowej nie jest niejako uważany za nieuka. Aktualnie coraz częściej w szczególności chłopcy wiedzą, że uzyskanie dobrego zawodu jest fajną perspektywą. Bo czy ktoś z nas widział mechanika samochodowego bądź hydraulika na bezrobociu?
Są również technika: jeżeli to porządne technikum, zasadniczo jedyną wadą jest konieczność zostania w szkole rok dłużej. Co prawda to wyłącznie rok, lecz jeżeli naszymi przyjaciółmi są przede wszystkim licealiści w dokładnie naszym wieku, rozłącza w trakcie jechania na uniwersytet może przeszkadzać. Niech każdy czytelnik rzetelnie podejdzie do edukacji. To zapewne typowe, że tego typu rady nie są w stanie załatwić sprawy za nas. Wyłącznie my możemy podjąć ostateczną decyzję. To niby którą ze szkół wybieramy?