Sprzęty grające to głównie przyrządy wytworzone specjalnie po to, aby stworzyć muzykę. Tworzono je od dawien dawna i teraz tworzą bardzo liczną gromadę przyrządów do tworzenia muzyki. Lecz instrumentem muzycznym mogą być też rzeczy kompletnie nie związane z muzyką, przykładowo przedmioty codziennej użyteczności.

Harmonijka

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Dla przykładu systematycznie wystukiwane dźwięki podczas pisania na maszynie lub mieszania łyżką w szklance mają szansę stać się elementem kompozycji muzycznej. Lecz przy pomocy sprzętów domowego użytku daje się wytwarzać jedynie nieskomplikowane dźwięki czy melodie.

By powstała wyrafinowana konstrukcja muzyczna, konieczne będą bardziej skomplikowane instrumenty muzyczne. Instrumenty muzyczne dzieli się na podgrupy, głównie ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane lub ze względu na sposób uzyskiwania dźwięku. Pierwszy podział obejmuje podgrupy instrumentów perkusyjnych, dętych blaszanych i drewnianych oraz strunowych i klawiszowych. Bardzo skomplikowaną i prawdopodobnie największą gromadą instrumentów są aerofony, wśród których bardzo wybijają się instrumenty dęte, np. dobre instrumenty flety.

Kolejny podział wyodrębnia instrumenty dęte drewniane, do których należą między innymi flety, fletnie dęte lub saksofony oraz instrumenty dęte blaszane, przykładowo flugelhorny, harmonijki bądź puzony. Fletnie są instrumentami opisywanymi jako najstarsze na świecie. Legenda ich powstania wiąże się z opowieścią o Hamadriadzie Syrinks. Fletnie to cieniutkie drewniane rureczki ułożone w pojedynczym albo dwóch rzędach powiązane razem ze sobą. Fletnie to raczej nieskomplikowane w budowie sprzęty, a jednak dźwięki z nich uzyskiwane pozwalają stworzyć muzykę zarówno piękną jak też głęboką. Flety tylko nazwą upodobniły się do uprzednio opisanych. Flet to przeważnie wydłużona drewniana rurka z wydrążonym wnętrzem i kilkoma albo więcej otworami na długości. Flety dzielone są na poprzeczne i podłużne. Flugelhorny to z kolei instrumenty będące składową typowej orkiestry. Są zwykle mylone z trąbką. Harmonijki natomiast popularne bywają w gronie amatorów lecz nie tylko. Harmonijki zamiennie nazywa się organkami.