Muzyka ma bardzo duże znaczenie w naszym życiu. Można ją usłyszeć codziennie w wielu różnych miejscach, w domu, sklepach czy pracy. Od setek lat utwory muzyczne były wyrazem kultu religijnego lub spełniały rolę rozrywkową, a wraz z biegiem lat zaczęto tworzyć coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane utwory.

Gra na bongosach

Autor: Tim Blair
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wiele lat zmieniały się również instrumenty muzyczne, czyli przyrządy zrobione przez człowieka i używane do wydawania dźwięków. Już przed wieloma wiekami ludzie zaczęli używać najróżniejszych drewnianych konstrukcji, za pomocą których tworzyli muzykę, czy to podczas obrzędów religijnych, czy w czasie zabawy i rozrywki.

Kolejnej lata przyniosły coraz większą różnorodność instrumentów, pojawił się też rozdział na różne ich rodzaje, to znaczy strunowe, dęte i perkusyjne. W każdej z tych rodzin można dodatkowo rozróżnić sporo różnych rodzajów instrumentów, które się różnią rozmiarami i sposobem tworzenia muzyki. Przed kilkoma dekadami, po wynalezieniu elektronicznych układów zaczął się pojawiać następny rodzaj instrumentów, w nich z kolei do wytwarzania dźwięku zostały zaprzęgnięte różne elektroniczne podzespoły. Tym sposobem narodziła się era elektronicznej muzyki.

Obecnie najróżniejsze syntezatory są bardzo popularne zarówno w gronie zawodowych muzyków, ale też pośród amatorów amatorskiego grania. Zaawansowane egzemplarze posiadają wiele różnych funkcji i ustawień, i potrafią w doskonały sposób odtwarzać wiele przeróżnych instrumentów. Typowe syntezatory będą potrzebować sporej przestrzeni, poza tym są dość drogie i potrzebują odpowiedniego traktowania. Porządne pianino czy fortepian kosztować może niekiedy kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale w tej cenie otrzymuje świetny instrument muzyczny. Tymczasem rzeczywiście dobry, najwyższej klasy syntezator to niewielka część kosztów zakupu tradycyjnych instrumentów, a jednak możliwości posiada dużo większe, tak więc jest często używany przez muzyków w wielu zespołach muzycznych. W każdym takim zespole bardzo istotne są także instrumenty perkusyjne (doskonałe instrumenty w przystępnych cenach: nowe cajony), których głównym zadaniem jest wyznaczanie rytmu. Wśród nich są także takie, które używane być mogą samodzielnie, zalicza się do nich cajony, na których się siedzi w czasie grania, a także bongosy, czyli dwa złączone ze sobą bębenki wywodzące się z dalekiej Kuby.