Każde hobby wymaga wkładu finansowego, jedno więcej, drugie nie tak dużo. Jeżeli zaś hobby przemienia się w pracę zawodową, to w takim wypadku poza większymi kosztami możemy liczyć również na przypływ gotówki z tego tytułu. Jednak rozwój kosztuje, jeśli się dokształcamy w konkretnej dziedzinie to powinniśmy inwestować w naszą zawodową pasję, do momentu gdy osiągniemy pełnię umiejętności, w tym co robimy. Choć nawet, jeżeli dojdziemy do celu który sobie upatrzyliśmy koszty wcale się nie skończą. Kształcenie to ciągłe inwestowanie w siebie. Również pisarz płaci duże koszty własnego rozwoju, choć wielu w to nie może uwierzyć.

sprzęt studyjny

Autor: Audio Mix House
Źródło: http://www.flickr.com
Pisarz to ma klawo, dużo postronnych obserwatorówtak uważa, nie dość, że siedzi w domu to również może pisać, gdzie chce. Może wyjechać nad morze, wynająć chatkę nad samym brzegiem i pracować. Może również schować się w górach i tam szukać weny. Nie myślą natomiast ludzie, co tak uważają o tym, iż taka wizja życia też kosztuje. Mało który twórca może sobie pozwolić na takie życie. Tylko nieliczni, tym bardziej w naszym kraju. Reszta nie ma tak kolorowo, czekają dopiero na swój czas, a do tego czasu zarabiają jak wszyscy – ciężką pracą.

Jasne, ktoś powie, jeśli nie ma tak fajnie to i tak ma lepiej niż inni pasjonaci: muzycy czy fotografowie. Nie musi przecież kupować drogiego sprzętu studyjnego typu przykładowe adaptery, gitary oraz miksery. Nie musi zainwestować w taki rodzaj sprzętu studyjnego jak ekran. Podobnie nie musi tak jak

studio

Autor: Chris Marchant
Źródło: http://www.flickr.com

zawodowy fotograf wkładać swój oszczędności w sprzęt studyjny jak blend, wolny jest także od zakupu sprzętu studyjnego typu ekran sprzęt studyjny, nie inwestuje w najnowsze lampy lub w nowe obiektywy. Pisarzowi dawniej wystarczała maszyna do pisania lub notatnik. Dziś ma komputer.

Tego typu przekonanie jest mylne, gdyż pisarz, tak samo jak inni specjaliści lokują pieniądze w siebie cały czas. Przecież taki człowiek musi dużo czytać, ciągle czytać, a książki kosztują. Powinien chodzić na kursy, dokształcać się, łapać kontakt z ludźmi z branży, uczęszczać na konferencje, które często do tanich nie należą. Musi jednakowoż szukać weny, zmieniać otoczenie, chodzić na spektakle i do kina. To sporo kosztuje. Zgadza się, że nie potrzebuje drogiego sprzętu jedynie do pisania. Wystarczy notatnik i pióro. Jednakowoż, by napełnić głowę pomysłami jest zmuszony wcześniej włożyć pieniądze w samorozwój.