Kiedy zacząłeś się przykładowo zajmować poszczególnymi rodzajami gruntów, wówczas zdecydowanie już dobrze wiesz, jak wielce ważne jest przypisanie konkretnego gruntu do konkretnej klasy. Jeśli chcesz na przykład postawić nowy dom, wtedy możesz to zrobić właściwie na gruncie przekazanym do zabudowy – kiedy takim nie dysponujesz, wtedy niestety będziesz musiał zwyczajnie rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na postawienie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki właściwie jest charakter danego gruntu? To zadanie należy przede wszystkim do starosty, który określa klasy gruntów dla niemal wszystkich gruntów znajdujących się na obszarze danego powiatu. Oczywiście raz ustaloną klasyfikację można zmienić, jednakże nie jest to wcale takie proste. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów określa dokładnie, jaką klasę powinien mieć dany grunt, a na dodatek odstępstwa od tego są wielce utrudnione.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy zmiana jest w ogóle możliwa, zazwyczaj poprzedza ją żmudne postępowanie. Zmiana klasy gruntu jest możliwa wyłącznie na wniosek jego właściciela, a w dodatku wymaga wypełnienia wielu dokumentów oraz wykonania licznych badań. Nawet jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, wtedy i tak nie możesz mieć gwarancji, że klasa działki zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to tylko kwestia decyzji właściwego starosty, który właściwie zawsze może odmówić Ci zmienienia klasy gruntu. Przeczytaj więcej o gruntach: Trzeba wiedzieć, że klasyfikacja gruntów dokonywana jest na obszarze całego kraju niemalże jednolicie. Kiedy zatem starosta odmówi Ci zmiany klasy działki nawet pomimo tego, że spełniłeś niemalże wszystkie wymogi, wtedy możesz powoływać się właśnie na te przepisy. Sposób przeprowadzania klasyfikacji jest szczegółowo określony przede wszystkim w rozporządzeniu Rady Ministrów. Na dodatek na terenie całego państwa obowiązuje jednolita gleboznawcza klasyfikacja gruntów.

Czujesz, że ten post był zajmujący, ale musisz mieć więcej szczegółów. Nie zwlekaj – najedź na ten link i kliknij po źródło (http://transpoz-przeprowadzki.poznan.pl/).

Prowadzona jest na podstawie ogólnopolskiej tabeli klas gruntów, która także jest sporządzana przez Radę Ministrów. Autor:

Jeżeli zatem starosta w bezpodstawny sposób odmówi Ci modyfikacji klasy gruntu pomimo tego, że spełniasz niemal wszystkie wymagania, wówczas bez wątpienia jeszcze nic straconego.

Kliknij tutaj, sprawdź ofertę kosmetyki profesjonalne naszej firmy a z całą pewnością znajdziesz coś ciekawego. Gwarantujemy bardzo konkurencyjne stawki, zatem nie będziesz żałować!

Zawsze możesz dla przykładu odwołać się do osoby wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej kwestii zostanie właściwie sprawdzona.