Wśród licznych modeli muzycznych instrumentów największą rolę odgrywają instrumenty dęte, nazywane również aerofonami. Jest ich najwięcej i mają niezwykle długą i ciekawą historię. Spora część z nich powstało jako instrumenty używane przez rycerstwo i na polowaniach.

Waltornia

Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Miały pełnić rolę ostrzegawczą i informacyjną. Później przez lata stawały się udoskonalane i przystosowywane do używania w teatrach i orkiestrach. Obecnie po instrumenty dęte sięgają chętnie zarówno instrumentaliści w różnych orkiestrach, szczególnie w orkiestrach dętych, jak i muzycy jazzowi. Jak nazwa ich wskazuje, dęte instrumenty to grupa instrumentów, w których dźwięk będzie powstawać wskutek zadęcia.

Dzielą się na dęte blaszane, drewniane i klawiszowe. Aerofony należące do grupy wykonanych z drewna obejmują między innymi flety, zarówno poprzeczne jak i podłużne, klarnety, fagoty i saksofony. Wśród blaszanych instrumentów znajdziemy na przykład tuby, puzony, trąbki, oraz mniej popularne waltornie, czyli rogi (warto zamówić produkt przez internet: rogi).

Instrumenty klawiszowe posiadają najmniej chyba reprezentantów i popularne wśród nich to duże organy, akordeon, czyli popularna harmonia, harmonijka klawiszowa oraz ustna. Szczególnie interesujące są także wielkie tuby. Tuby mają największe rozmiary wśród instrumentów dętych, które idealnie uzupełniają skład symfonicznej orkiestry, ale dość chętnie wykorzystywane są także jako instrumenty do solowej gry. Tuba posiada jednak swoje korzenie jeszcze w starożytnych wiekach. Przodkiem tuby była rzymska tuba romana. Ale dopiero po odkryciu wentylów w dziewiętnastym wieku, tuby uzyskały swoją współczesną postać. Tuba składa się z długiej rury, wielokrotnie zwiniętej, skończonej z jednego końca ustnikiem, a z drugiej strony zmieniającej się w w czarę głosową. Jako ciekawostka, w każdy pierwszy majowy piątek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tuby. Kolejne, równie ciekawe są waltornie, zwane popularnie rogami. Historia ich jest tak samo stara co opisywanej wcześniej tuby. Waltornie swych przodków mają w pierwotnych instrumentach robionych z pustych w środku zwierzęcych rogów, drewna albo z łodyg roślin. I znowu modyfikacje ostatecznie pozwoliły na udoskonalenie i wykorzystanie tego bardzo prostego instrumentu w tworzeniu muzyki (sprawdź ceny w sklepach internetowych i zamów taniej: dźwięczne waltornie).