Mądrość ludzka jest nieograniczona, jej najważniejsze dzieła można poznać w wielu zakątkach naszego świata. Najczęściej odszukamy je w księgarniach i bibliotekach rozproszonych po całym świecie, ale również w architekturze, jaka chowa w sobie coś więcej niż tylko materiał, które budują dany za tym stoi, twórca, geniusz, książce. Sama się nie napisała, ktoś musiał doznać olśnienia, aby zaprezentować nam wiedzę, z której korzystamy obecnie. Dzięki temu zostało zachowane dziedzictwo naszej kultury, to sprawia, że jesteśmy nieco bardziej wartościowi.

kolekcja książek

Autor: Jack at Wikipedia
Źródło: http://www.flickr.com
Widać naszą wartość na każdym kroku, z tego też względu, że możemy korzystać z dobrodziejstw kultury. Co by było, gdyby nie było takich możliwości? Przypuszczalnie, bylibyśmy na niższym poziomie ewolucji, ponieważ idee i odkrycia, które możemy poznać od razu po przyjściu na świat, byłyby dla nas obce. Dopiero ktoś musiałby znaleźć ten sposób, jednak za naszego życia mogłoby to być zbyt nowoczesne. To tylko pokazuje, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe dla nas. Można sprawdzić: proponuję zobaczyć tu więcej na temat.

Bo przychodzimy na świat jako „tabula rasa”, lecz nie jest to całkowita prawda. Oczywiście, my, jako inny byt tak możemy być zdefiniowani, ale już jako całość (razem z naszą kulturą, ze społeczeństwem), coś znaczymy. Ma to swoje cienie i blaski. Dobre, ponieważ jesteśmy automatycznie akceptowani, należymy do pewnej grupy, więc łatwiej nam jest, mamy pomoc, wsparcie, wiemy, jak się poruszać w naszej rzeczywistości. Rodzi to też jednak inne, mało pozytywne wydarzenia. Jeśli ktoś przychodzi na świat na terenie konfliktu i przypadkiem trafia w ręce wroga to może nawet stracić życie.

Taki człowiek nie jest traktowany, jako „tabula rasa”, a jako wróg, jako członek wroga. Jak więc widać, istnienie w jakieś kulturze, w danym społeczeństwie to wielkie zalety, wielka radość, że ma się swój dom, swoją przynależność. Z drugiej zaś strony może to rodzić wielkie kłopoty, z którymi ciężko sobie poradzić. To raczej bolączka dość powszechna w niektórych miejscach na świecie. Miejmy nadzieję, że nastanie kiedyś taki czas, że każdy człowiek będzie mógł czuć się swobodnie tym, kim jest, w jakiej wzrasta kulturze i jakie ma przekonania. Najważniejsze, by cały czas powiększać swoją wiedzę, również kulturową oraz językową. To – parę przykładów – może się przydać na dobry początek.