Motywacja jest tym, czego każda osoba potrzebuje w każdej chwili życia. Motywacja jest nam niezbędna by wstać z łóżka bladym świtem, by codziennie być przez 8 godzin w swoim miejscu zatrudnienia (nawet, jeśli za nią przepadamy)lub żeby zakończyć studia z przyzwoitym przynajmniej wynikiem.

Identycznie jest z każdą inną dziedziną życia. Nawet na spotkanie z kolegami z pracy ciężko jest wyjść bez czegoś, co by nas do tego motywowało (choć w tym przypadku nie jest o to ciężko).

Oczywiście działa to w obie strony: może nas tak entuzjazmować, jak i demobilizować do podejmowania wyzwań, ponieważ, na przykład, czujemy ogromną potrzebę na oglądanie telewizji lub siedzenia przed komputerem. Oczywiście spadek mobilizacji do działania jest rzeczą całkiem naturalną dla każdego z nas, niezależnie od wieku czy zawodu. Największym osiągnięciem jest nie to, żeby problem wyeliminować, gdyż to nie jest możliwe, lecz aby nauczyć się jak sobie z nim radzić.

W tej chwili wielu z nas zada pytanie: „Ale jak to zrobić?”. Drogą do okiełznania naszych wad jest odpowiednie nastawienie i mobilizacja, tymczasem temu sprzyjają różnego rodzaju triki motywacyjne. Ich zadaniem jest pomóc nam odszukać naszą drogę w życiu i wspomagać nas, żebyśmy z niej nie zeszli, nie poddali się. Tak więc pierwszą, najważniejszą rzeczą, którą należy wykonać, jest sprecyzowanie tego, do czego chcemy w życiu dojść, co zamierzamy mieć, kim być. Niezwykle ważne jest, byśmy dokładnie zdawali sobie sprawę Dlaczego robimy to, co robimy? Musimy to dokładnie określić i przypominać sobie o tym w chwilach wątpliwości. Ze względu na to, że dobrze jest posiadać wsparcie, należy również kogoś wtajemniczyć w nasze dążenia. Rzeczą, która nie daje nam możliwości wypchnięcia poza szereg priorytetów naszych postanowień jest codzienna wizualizacja, dlatego warto codziennie poświęcić kilka minut na wyobrażenie sobie swojej wizji przyszłości. Można też otaczać się słowami person, które doszły do tego, o czym my marzymy jak również czytać biografie ludzi sukcesu, gdyż to poprawnie wpływa na nastawienie- skoro ktoś dał radę, to z jakiego powodu z nami miało by być inaczej?

Osoby, którym zdarza się mieć tak zwany „słomiany zapał”, posiadają problem ze stawianiem sobie celów długoterminowych. Najczęściej są to duchy bardzo niespokojne, niecierpliwe, które chcą widzieć efekty od zaraz, natomiast kiedy pojawiają się opóźnienia, komplikacje albo najzwyczajniej w świecie nie ma możliwości osiągnąć celu szybciej, persony takie tracą chęć do działania oraz zainteresowanie kwestią. W tym przypadku najlepiej jest użyć metody „małych kroczków” i długoterminowy cel, podzielić na nieduże cząstki. Dzięki temu postępy będą szybciej zauważane, natomiast my będziemy mieli poczucie, że idziemy do przodu.

To tylko wybrane ze sposobów utrzymywania swojej potrzeby działania na właściwym poziomie. Wpisując w wyszukiwarkę internetową triki motywacyjne, znajdziemy linki do dużej ilości stron, które pomogą nam wypracować swój osobisty system motywacyjny, który będzie najlepiej odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom.