W erze coraz powszechniej panującej w naszych domach elektroniki nikogo już raczej nie dziwi, że ktoś zdecyduje się zrobić u siebie małe kino. W salonach z elektroniką użytkową królują obecnie kina domowe, składające się z telewizora LCD z dużym ekranem, DVD lub Blue-Ray oraz zespołu głośników. Już na takim zestawie się da całkiem wygodnie oglądać filmy z rodziną i przyjaciółmi, są jednak ludzie, którym coś takiego raczej nie wystarczy.

kino

Autor: Fotografien: A. Klich, R. Schweier, J. Rillich
Źródło: http://www.flickr.com

Tak więc jeżeli ktoś jest prawdziwym miłośnikiem kina, ma odpowiednio duży dom, w jakim nieduże kino się zmieści, i dysponuje zbędną gotówką, za którą można kupić całkiem dobre auto, to kino we własnym domu będzie właśnie tym, co powinien zrobić. Do wykorzystania na kino doskonale będą się nadawać pomieszczenia mniej wykorzystywane, przykładowo piwnice lub poddasza. Powiedzieć wręcz można, że nadają się lepiej do tego celu, ponieważ często posiadają nieregularne kształty, a to bardzo może pomóc przy projektowaniu, ponieważ w tradycyjnych pomieszczeniach panują fatalne parametry akustyczne.

Domowe sale kinowe są bardzo drogie w budowie, a wynika to z dwóch zasadniczych czynników. Pierwszy z nich to projekt sali kinowej, aby rzeczywiście oglądanie filmów było prawdziwą przyjemnością, to oszczędzać na tym nie można. Naprawdę dobrych akustyków w naszym kraju nie jest wielu, dlatego też ich specjalistyczna wiedza nie jest tania, lecz nie warto tu iść na kompromisy. Niewłaściwie zaprojektowana sala nawet przy najlepszym sprzęcie nie pokaże wszystkich swoich możliwości, i tak naprawdę będą to zupełnie stracone pieniądze.
Zestaw kina domowego marki Philips

Autor: Philips
Źródło: Philips

Pomieszczenie przeznaczone na kino musi być należycie wyciszone przed zewnętrznymi hałasami, i trzeba oczywiście zająć się całym środkiem, również sufitem i podłogą. Dobre wykonanie środka sali, zgodnie z wykonanym wcześniej projektem zagwarantuje odpowiednie parametry aby oglądać filmy. Wreszcie zostaje zamontowanie urządzeń, który także sporo będzie kosztował, instalacja dodatkowych funkcji, takich jak inteligentne oświetlenie, i wreszcie będzie można pozapraszać bliskich na pierwszy seans. Jeśli jesteś zainteresowany: sprawdź.