Muzyka od wieków towarzyszy ludziom w ich codzienności, była sposobem komunikowania się, a także wyrażaniem emocji i uczuć. Przez dziesięciolecia ludzie nauczyli się budować coraz to bardziej doskonałe instrumenty, a także dopracowali zasady kompozycji muzycznych utworów.

Organy kościelne, klasyczne

Autor: John Fitzpatrick
Źródło: http://www.flickr.com
W kilku ubiegłych wiekach tworzyło wielu doskonałych kompozytorów, jakich dzieła do dnia dzisiejszego są niedoścignionym wzorem harmonii i muzycznego piękna. Dla praktycznie każdej młodej osoby, która chciałaby zaistnieć na salonach znajomość grania na którymś z instrumentów była jedną z podstawowych rzeczy, o jaką musieli postarać się opiekunowie.

Do najbardziej popularnych należały instrumenty klawiszowe. W bogatych rodzinach panowały fortepiany, a jeżeli ktoś miał mniejsze możliwości finansowe, to instrumenty elektroniczne – pianina. Te instrumenty do dnia dzisiejszego spotkać można w wielu miejscach, w porównaniu z fortepianem nie zajmują dużo miejsca, więc doskonale nadają się do różnego rodzaju ośrodków kultury, świetlic w szkołach czy na przykład muzycznych szkół.

Kolejnym znanym klawiszowym instrumentem, obecnym z kolei w większości kościołów, są elektroniczne organy. Organy są w zasadzie nieprzenoszalne. Wykonuje się je do konkretnego kościoła, uwzględniając parametry takie jak akustykę wnętrza czy wewnętrzne kształty. W dalszej kolejności doświadczona firma zajmująca się budowaniem tego typu instrumentów tworzy odpowiednie piszczałki i moduł sterujący nimi, a następnie instaluje wszystko. Cały przebieg wykonania klasycznych organów trwać może nawet parę lat, lecz przez to otrzymuje się instrument o niepowtarzalnym brzmieniu. Jedynym mankamentem tego typu instrumentu jest cena, niestety zrobienie go sporo kosztuje i coraz więcej kościołów na niego może być nie stać. Lecz ostatni czas to ogromny wzrost popularności elektroniki, jaki nastąpił również w muzyce. Jeżeli któryś z proboszczów będzie chciał nieco oszczędzić, to może się zdecydować na organy elektroniczne, które będą sporo tańsze niż oryginalny odpowiednik, a w świetlicach oraz szkołach coraz częściej zaczynają się pojawiać pianina elektroniczne, niedrogie i dające dużo więcej możliwości niż instrumenty klasyczne.