Aerofony to takie instrumenty, w których dźwięk powstaje przez wibracje powietrza wtłoczonego do przestrzeni rezonansowej. Podstawowy podział charakteryzuje aerofony jako instrumenty dęte i dzieli je na dęte drewniane, przykładem są klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu między innymi kornety, oraz dęte klawiszowe, gdzie ciekawym przykładem będą melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety należą do grupy instrumentów dętych drewnianych stroikowych jednostroikowych. Zostały zaklasyfikowane do takiej samej gromady co saksofon. Klarnety są charakteryzowane ze względu na tzw. stopliwości, to znaczy możliwości zlewania się barwy dźwięku danego klarnetu z barwą innych instrumentów w orkiestrze.

Klarnet jest zbudowany z okrągłej, drewnianej rurki z otworami zamykanymi klapkami i dzieli się na pięć części: ustnik, baryłka, korpus górny oraz dolny oraz czara głosowa. Przechowuje się je i przenosi w futerale oddzielnie następnie montuje ze sobą dopiero do grania. Klarnety na stałe weszły w skład zespołów orkiestrowych koło XVIIIw. W obecnych czasach popularne są zwłaszcza wśród muzyków jazzowych i w muzyce klezmerskiej.

Oboje należą do tej samej rodziny, jednak są instrumentami o dwu stroikach. Są to dłuższe, nieco poszerzane rury zakończone lejkowatym wylotem. Otworki również zamykane są klapkamis. Oboje były znane już w XVIIw. i do dzisiaj są popularnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje są zwykle używane w partiach solowych, równie chętnie sięga się do nich układając muzykę do filmów. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaklasyfikowanymi do rodziny rogów oraz podobnymi do trąbki. Stworzono je poprzez modyfikację dawnego rogu pocztowego i w tej współczesnej formie są popularne od początków XIXw. Dzisiaj kornety wykorzystywane bywają zwykle w orkiestrze dętej. Korzystają z nich też klasycy jazzowi. Interesującymi instrumentami są także melodyki. Nazywane są także melodyjkami albo harmonijkami klawiszowymi. To małe instrumenty klawiszowe, bardzo przypominające współczesny keyboard. Mają przeważnie około 20-35 klawiszy i ustnik. Brzmią prawie tak jak klasyczna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie zobacz najlepsze ceny na naszej stronie: niedrogie keyboardy.