Mówią: „Ucz się, ucz, bo wiedza to potęgi klucz”. Ci co to wypróbowali i pozostali w tym postanowieniu doskonale zdają sobie sprawę, że jest tak właśnie jest i jednakowoż nieprawda. Wiedza jest bezdyskusyjnie konieczna, ażeby otrzymać lepiej płatną pracę, a tym bardziej pozwala wygodniej, bardziej luksusowo żyć, lecz z innej strony, co nam po mądrości, kiedy pracy nie ma, kiedy człowiek zaliczył trzy kierunki, a nikt nie chce go zatrudnić. Nie interesują ich studia, przepytują go za to o doświadczenie, ale kiedy miał je zdobyć, jak bez przerwy studiował. To komplikacje wielu młodych ludzi. Recepta dla przyszłych magistrów jest taka, że jak już koniecznie pragniesz studiować coś z nauk humanistycznych czy społecznych to wybierz najlepiej studia filologii obcej.

nauka języków obcych w szkole

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Zdaje sobie sprawę, iż nie wszyscy zgodzą się z takim stwierdzeniem, gdyż (to też prawda) studia to jedna sprawa, lecz liczy się również pasja. Jeśli bowiem idziemy na studia, bo mamy prozaiczne powody, na przykład ucieczka przed obowiązkową służbą wojskową, gdyż chcemy poimprezować lub pomieszkać w dużych mieście, a wybierając takie studia nie mamy jakichś określonych zapatrywań, to taki przypadkowy wybór może nas dużo w przyszłości kosztować: zero perspektyw, brak pracy i pośredniak… Jeśli idziemy jednak na studia , ponieważ są one zgodne z naszymi zainteresowaniami, jakie pragniemy rozwijać, to nie jest istotne czy będziemy studiować matematykę czy historię, na pewno jakoś się uda znaleźć fajną pracę.

Z drugiej strony, co osoba 19-letnia wie o życiu i o tym, co pragnie robić, dokonanie wyboru studiów w tym wieku jest trochę rzucaniem się na głęboką wodę: nie wiadomo, co w niej jest, nie wiadomo, czy szczęśliwie z niej wypłyniemy. To chyba troszkę zbyt wcześnie podejmować takie decyzje, korzystniej udać się na jakiś wolontariat, pojeździć po świecie, podumać o swoim miejscu w rzeczywistości.

Wracając jednakże do filologii to sprawa prezentuje się tak, iż wiele humanistyczno-społecznych specjalizacji oferuje: politologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, polonistykę, psychologię, i tym podobne. Każdy z tych kierunków jest niezwykle interesujący, daje fajną wiedze, ale nie daje żadnych umiejętności. Filologia daje jedną, ale jakże konkretną: specjalistyczną umiejętność posługiwania się danym językiem obcym . Nie musisz wybierać języka angielskiego, możesz wybrać się na filologię ukraińską, a później zajmować się tłumaczeniem z ukraińskiego. Ile jeszcze osób się tym trudzi? Nikt nie chce cię zatrudnić? Działaj więc jako wolny strzelec i buduj bazę własnych klientów.