Czy myśleliście kiedykolwiek czym zajmuje się branża odlewnicza i gdzie tak naprawdę wykorzystywane są różnego formatu odlewy? Prawdopodobnie nie. Jest to odnoga produkcji przemysłowej, o której nie słyszy się specjalnie często. Z tej przyczyny wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że bez niej inne by nie mogły działać. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego buduje się wykorzystując odlewy.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

W odlewnictwie wykorzystuje się teraz już bardzo wiele różnych technologii, wszystkie jednak zawierają się w jednym prostym haśle – obróbka cieplna. To przy wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury doprowadza się materiał odlewniczy do płynnej formy i to umożliwia tworzenie odlewów. Zależnie od procesu obróbki można wyróżnić na przykład odlewy (wejdź na naszą witrynę: żywice epoksydowe) kokilowe. Metal wlewa się do form, nazywanych właśnie kokilami.

Bardzo często stosuje się teraz odlewanie stopów pod ciśnieniem. Jest to metoda wysoce dokładna. Odlewy – super żywice do form -> www.odlew.com.pl/oferta-ebalta/poliuretanowe-zywice-elastyczne – ciśnieniowe są bardzo wysokiej jakości i nie potrzebują już dodatkowej obróbki. To oznacza, że można produkować daną część na skalę masową.

W wielu przypadkach po odlaniu następuje wyżarzanie. To proces polegający na nagrzaniu odlanego fragmentu do określonej temperatury. Po nagrzaniu tę temperaturę trzeba przez pewien czas utrzymać, a w końcu fragment powoli ochłodzić. Metod wyżarzania jest wiele i każda służy do czegoś innego. Na przykład może zwiększyć twardość fragmentu przed kolejną obróbką.

Dobrze jest czasem zainteresować się mniej znanymi odnogami przemysłu. Każdy zainteresowany majsterkowicz pewnie z chęcią dowie się gdzie mogą przydać się odlewy i że dzięki odlewnictwu ma na przykład zawiasy w drzwiach (>>ciekawa strona<<).

Źródło: Alwro S. A.