Nasze życie jest zbyt skomplikowane, więc ustawiamy wiele spraw, jak nam wygodniej, jak łatwiej. Można to nazwać generalizacją, kiedy za wszelką cenę chcemy coś poskładać, można określić to też mianem zapanowania nad porządkiem rzeczy. Zarówno z jednego, jak i z drugiego rozwiązania wyjawia się pewna oczywistość, która mówi nam, że nieważne, jak i co, lecz zawsze będzie wszystko nazywać i segregować. Taką już mamy bowiem naturę. Ciężko sobie wyobrazić pracę całych ludzkich cywilizacji: państwa, miasta, organizacji bez pewnych opanowanych schematów. Gdyby nie nazewnictwo nie istniałyby nazwy ulic, nie byłoby tablic rejestracyjnych, przez co odróżnialibyśmy samochody i motocykle po kolorach i znakach szczególnych (zarysowania, uszkodzenia).

koncert

Źródło: http://www.morguefile.com/

Od harmonii nie jest wolna przyroda, przecież pośród zwierząt każdego gatunku istnieje uporządkowanie, której żadne zwierze nie zamierza zaburzać. Zwierzęta ze swojej natury są mniej skomplikowani od ludzi, więc nawet nie mogą pomyśleć, że coś można zrobić nieschematycznie. Przyjrzyjmy się domowemu kotu: on żyje, żeby polować, myć się i spać.

Kliknij ten link i zobacz więcej kolczyki z koralików dokładniejszych wiadomości odnoszących się do podnoszonego tutaj tematu. Na pewno jest on niezwykle emocjonujący.

Pewnie nie myśli, że mogłoby być inaczej (choć tak naprawdę nie wiemy, co ma w głowie).

Upraszczamy sobie Ziemię przygotowując mapy, układamy książki na regałach, a pracujący w urzędach na co dzień administrują ogromną masą dokumentów, z których każdy dokument musi odnaleźć się w ogólnym uporządkowaniu. Porządek istnieje w muzyce, jest rock, metal, rap, w portfelu (portfele rap) – są przecież kieszeń na banknoty, kieszonka na bilon i miejsce na karty. Nawet to czy nosimy przypinkę rockową, metalową czy rapową (oferta przypinek muzycznych) określa porządek, to czego słuchamy, to, co ma określać naszą spójną osobowość. Kiedy słuchamy rocka, metalu czy rapu na smyczy posiadamy psa, który ma nas słuchać, jesteśmy jego panami, wyznaczamy granicę jego zachowań i postępować. Porządek dla niego, jak i dla nas jest bezpieczny – on potrzebuje pana, my możemy mu zapewnić opiekę i bezpieczeństwo. To wzajemne przestrzeganie porządku przynosi same korzyści.