Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, iż sprężyny są w całym naszym domu? Wystarczy porozglądać się dookoła, aby wskazać”wyliczyć przynajmniej kilka rzeczy, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest niewielka, ale niezwykle ważna.

A kanapa? Oczywiście, wielu z nas ma w pamięci stare wersalki sprzed lat. Trzeszczące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy każdej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie przeszłość. Produkcja sprężyn poszła naprzód od tamtych lat znacznie i dziś kanapy i materace na sprężynach są wygodne i wytrzymałe i nie grozi nam, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i tego typu przypadki.

Czy zaciekawił Cię nasz artykuł? Jeśli tak, to idź tutaj (https://www.jwp.pl/) i przeglądnij tam następne zajmujące wpisy. Nie czekaj!

Całkiem sporo sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cała amortyzacja kół i mnóstwo innych elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Kiedy spojrzymy na podwozie, albo pod maskę bez problemu, od razu zauważymy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Jest kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – to znaczy te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić również sprężyny skrętowe. Takiego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami.

Przechodząc do meritum kwestii – ta praktyczna treść przedstawia trochę inny punkt widzenia na tę sprawę, niż to zostało przedstawione w artykule, który w tym momencie widzisz.

Chyba każdy z nas ma w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą nakładamy pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby w ramach rozrywki możemy zastanowić się, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Właściwie w każdym kiosku możemy znaleźć bardzo długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest świetna – można kazać jej ”zeskakiwać” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale rozejrzyjcie się tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.