Krajowe drogi nie sprzyjają autom. Szczególnie w zimie zawieszenie może korodować. Przed zimą dobrym pomysłem jest skontrolowanie samochodu – dobrze wtedy wymienić sprężyny. Jak i kiedy zbadać zawieszenie auta?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Omijając kwestię kłopotów na polskich drogach, zima jest czasem sypania jezdni. Sól w połączeniu z ukochanym błotem inicjują korozję.

Poszukujesz użytecznych artykułów? To dobrze, ta strona internetowa (http://prokad.com.pl/) na pewno Cię zaciekawi, ponieważ są tam wiele bardzo pożytecznych informacji.

Znowu więc musimy więc wymieniać tłumiki, ale także po prostu sprężyny. To właśnie o nich zwykle zapominamy, popełniając przy tym błąd. Uszkodzona sprężyna w dowolnym momencie może puścić.

Sprężyny w samochodzieCzęsto przy przeglądach i naprawach nie pamiętamy o sprężynach śrubowych, które są szczególnie istotną częścią zawieszenia. Podtrzymują ciężar samochodu też przy postoju, regulują wysokość prześwitu pod autem i kumulują energię. Ważne jest też to, że łagodzą wszystkie wstrząsy, gdy podróżujemy po wyboistych trasach. Przy okazji nabierają różne zanieczyszczenia.

Powłoka ochronna sprężyny niszczy się, a odsłonięta konstrukcja stalowa oczywiście ulega uszkodzeniu. Jazda w związku z tym robi się zagrożeniem, bo w niespodziewanie sprężyna może zawieść. Warto wiedzieć, że skorodowane sprężyny pogarszają sprawność hamowania o 5%, a na to nigdy nie powinniśmy pozwalać.

Chevrolet

Autor: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl

Kiedy sprawdzamy zawieszenie?Najważniejsze, że eksploatacja sprężyn śrubowych zależy przede wszystkim od ciężaru auta, raczej nie od liczby kilometrów. Im cięższe auto, tym częściej trzeba sprawdzać stan sprężyn i zmieniać je.

Czy któreś komentarze o nas (https://projektoskop.com.pl/murowane-azurowe-lub-szklane-sciany-dzialowe-jak-postawic-scianke-dzialowa-aby-wspolgrala-z-caloscia-wnetrza) tego wpisu Cię zaciekawiły? W takim razie będzie nam bardzo przyjemnie, jeśli dodasz do nich także swoje zdanie.

Musimy pojechać na stanowisko pomiarowe i dokładnie sprawdzić geometrię samochodu. Jeżeli jest naruszona, oznacza to, że czas na sprawne sprężyny.

Jak wymieniać sprężyny?Fachowcy w warsztacie nie będą mieli z tym najmniejszego kłopotu. Jeżeli mimo wszystko wolimy zająć się tym sami, potrzebny będzie zwykły ściągacz sprężyn. Może okazać się raczej, że kupno takiego narzędzia to większy wydatek niż warsztat. Ważne jest to, że zawsze trzeba wymienić sprężyny na osi i nie należy wymieniać ich po tej samej stronie auta. Dobrze poszperać w częściach zamiennych – nie musimy zakupu oryginalnych sprężyn.