Nie ma wątpliwości, że dla każdej mamy zdrowie dziecka jest sprawą priorytetową, stąd też istotne jest, by była ona świadoma różnych możliwych niebezpieczeństw, które mogą przydarzyć się dziecku, a także metod i sposób za pomocą których może mu pomóc.

meble do pokoju dziecka

Autor: Lars Plougmann
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety w szkole nie uczą nas jak postępować z dzieciakami – pomijając oczywiście szkoły pedagogiczne – stąd też każda mama jest zdana tylko na siebie bądź doświadczenie koleżanek i rodziny.
Niezwykle ważna jest sprawna obserwacja i kontrola własnych pociech. Dużo chorób, jakie mogą się u malucha rozwinąć da się wychwycić zawczasu, jeżeli będziemy w stanie wychwycić pojawiające się nieprawidłowości już u ich zalążka. Przykładem mogą być choćby wady wymowy. Jąkanie u dzieci (strona tutaj) to nadal przypadłość, na którą mimo już licznych badań nie ma kompleksowego lekarstwa. Mamy, które nie wiedzą czy to normalne, że ich dziecko wciąż nie mówi, czy z kolei nie umieją rozpoznać oznak jąkania mogą za późno zareagować. Tak samo gdy nie wiedzą, że funkcjonuje terapia jąkania (-> sprawdź informacje na która w licznych przypadkach pozwala na pozbycie się tej przypadłości (przynajmniej w większym stopniu) mogą pozbawić swoje dziecko możliwości „normalnego życia”. Świadomość i wiedza są zatem w takich sytuacjach niezwykle istotne. Jeżeli mama nie będzie wiedziała, że wbrew

Mama i dziecko

Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com

ogólnym opiniom jąkanie nie jest związane z inteligencją, nie będzie mogła wyjaśnić dziecku, by nie czuło się gorsze od rówieśników. Tym bardziej, że to właśnie strach może zwiększyć proces jąkania.

Jąkanie to oczywiście jeden z licznych przykładów – przypadłości, jakie czyhają na nasze dziecko jest wiele. Nie znaczy to rzecz jasna, że musimy żyć w nieustannym strachu o naszą pociechę – chodzi raczej o zdolność do właściwego reagowania, gdy pojawiają się jakieś zaburzenia. Powinnyśmy czytać profesjonalną literaturę, z której można się dowiedzieć jak właściwie powinien wyglądać rozwój dziecka. Dzięki temu, jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości i odchylenia od opisywanego stanu zdrowia będziemy mogły natychmiast zareagować. Wizyta kontrolna u lekarza nie musi się skończyć przykrą diagnozą, a i my będziemy dodatkowo zadowolone, że kontrolujemy zdrowie naszego dziecka.