Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Należy tylko porozglądać się dookoła, żeby wymienić przynajmniej parę przedmiotów, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz niezwykle istotna.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

A sofa? To pewne, że, wielu z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Trzeszczące sprężyny dźgające w plecy przy najmniejszej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn poszła naprzód od tamtego czasu znacznie i teraz sofy i materace sprężynowe są wygodne i trwałe i nie nie musimy się bać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i takie przypadki.

Całkiem sporo sprężyn można znaleźć w samochodzie. Cała amortyzacja kół i wiele elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeżeli zajrzymy na podwozie, lub pod maskę bez problemu, od razu dostrzeżemy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – czyli te które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, należy rozciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić również sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się chociażby do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Zaciekawił Cię tytuł tego materiału? Obowiązkowo sprawdź opracowanie (http://dynamic-ht.com/PL-pl/), tam znajdują się jeszcze bardziej interesujące rzeczy, naprawdę dobrze to poznać.

Chociażby dla zabawy warto pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Chyba w każdym kiosku możemy znaleźć niezwykle długą i giętką barwną sprężynę.

Kliknij ten odnośnik, a potem zdobądź więcej szczegółów (https://biuroinwest.pl/oferta/przeglady-instalacji-gazowej/) dotyczących analizowanej w tym serwisie treści. Uzyskasz wtedy szerszą wiedzę!

Zabawa nią jest wspaniała – można kazać jej ”zeskakiwać” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to trochę naciąganą teorią, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.