Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Należy tylko porozglądać się dookoła, żeby wymienić przynajmniej parę przedmiotów, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz niezwykle istotna.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

A sofa? To pewne, że, wielu z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Trzeszczące sprężyny dźgające w plecy przy najmniejszej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn poszła naprzód od tamtego czasu znacznie i teraz sofy i materace sprężynowe są wygodne i trwałe i nie nie musimy się bać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i takie przypadki.

Całkiem sporo sprężyn można znaleźć w samochodzie. Cała amortyzacja kół i wiele elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeżeli zajrzymy na podwozie, lub pod maskę bez problemu, od razu dostrzeżemy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – czyli te które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, należy rozciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić również sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się chociażby do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Chociażby dla zabawy warto pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Chyba w każdym kiosku możemy znaleźć niezwykle długą i giętką barwną sprężynę.

Kliknij ten odnośnik, a potem zdobądź więcej szczegółów (https://biuroinwest.pl/oferta/przeglady-instalacji-gazowej/) dotyczących analizowanej w tym serwisie treści. Uzyskasz wtedy szerszą wiedzę!

Zabawa nią jest wspaniała – można kazać jej ”zeskakiwać” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to trochę naciąganą teorią, ale popatrzcie tylko wokół.

Spodobał Ci się taki wpis? Jeśli tak, to niewątpliwie ucieszy Cię wiadomość, że analogiczny tekst jest tuż obok. Zwyczajnie zobacz portal (https://www.anysoft.pl/flash).

Żabki na karniszu, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.