Kierowcom nie trzeba tłumaczyć, jaką rolę odgrywa zawieszenie pojazdu. Producenci i naturalnie właściciele próbują unowocześnić samochody, zwiększając komfort jazdy. Sprężyny oczywiście wpływają na bezpieczeństwo podróżujących i pewność kierującego. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Sprężyny progresywne pracują zdecydowanie w inny sposób niż zwyczajne.

Jeżeli pasjonuje Cię tego rodzaju zagadnienie, kliknij tutaj oraz zdobądź więcej info (https://motolegend.pl/kaski-rowerowe). Warto poznać prezentowany w tym miejscu temat bardziej szczegółowo!

Są elastyczne i sprawnie przystosowują rodzaj reakcji do sytuacji. Komfort jazdy maleje, jeżeli sprężyny są krótkie i gęsto rozmieszczone, a tego typu zawieszenie ma większość pojazdów. Nowe sprężyny mają zupełnie inną konstrukcje: nie są równe, mają górę i dół, przerwy pomiędzy zwojami też się różnią. Dzięki temu także przy nietypowym zawieszeniu zwiększa się komfort jazdy.

Zmienić sprężyny na progresywne?
Dla wielu ten tym sprężyn jest jeszcze nowoczesny i rzadko akceptują ich funkcje. Twórcy samochodów jeszcze nie proponują tego zastosowania w samochodach, dlatego sprężyny progresywne funkcjonują tylko jako części zamienne. Problemem może być to, że samochody są mniej stabilne na zakrętach. To prawda, że, ich działanie może zmieniać się w zależności od manewrów. Samochód inaczej reaguje na skręty w różne strony, inaczej zachowuje się hamując. Trzeba się przyzwyczaić do ich reakcje i nauczyć kontrolować samochód.

Autor: Opel

Sprężyny i instalacja
Jeszcze jedną różnicą pomiędzy sprężynami progresywnymi a zwykłymi jest podział na dół oraz górę.

Sprawdź, co zawiera praktyczna propozycja, którą zauważyłeś. Dane, które są tam zawarte, będą niezaprzeczalnie ważne – wejdź zatem tutaj!

Należy zamontować je w warsztacie, bo niekoniecznie mamy odpowiednią wiedzę. Specjalista ma zamontować sprężyny w dobrym kierunku, aby działały jak należy.

Inne zasady są identyczne, jak przy instalacji sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, na jednej osi właściwe części.

Sprawdzanie sprężyn
Przy okazji można przypomnieć, że regularne serwisowanie zawieszenia i wymiana sprężyn są obowiązkowe. Dobrze zrobić szczegółowy przegląd zanim nadejdzie zima, aby ustrzec się wypadków. Sprężyny rdzewieją w niesprzyjających drogowych warunkach, a sól, do posypywania jezdni szczególnie ma zły wpływ.