Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, że sprężyny są wszędzie? Trzeba tylko rozejrzeć się wokół siebie, żeby wymienić choćby kilka rzeczy, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest maleńka, ale niezwykle ważna.

A kanapa? Oczywiście, wielu z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Trzeszczące sprężyny dźgające w plecy przy każdej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie było minęło.

Sprawdź następne podobne bardzo użyteczne źródło informacji na opisywany temat – kliknij tutaj i przeczytaj więcej w tej treści (https://pkpcs.pl/o_nas/historia_firmy.html).

Produkcja sprężyn rozwinęła się od tamtych lat znacznie i dzisiejsze sofy i materace na sprężynach są komfortowe i trwałe i nie musimy się obawiać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i tego typu przypadki.

Bardzo dużo sprężyn można znaleźć w naszym aucie. Cała amortyzacja kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Kiedy zajrzymy na podwozie, albo pod maskę bez problemu, od razu zauważymy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe – czyli takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, należy naciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie. Mamy także sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Choćby w ramach rozrywki możemy pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Praktycznie w każdym kiosku można znaleźć niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej ”zeskakiwać” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Ten odsyłacz do www (www.ambro.pl/) przedstawi Ci ciekawe dane na prezentowany temat, które będą bardzo wciągające i szczegółowo opiszą ten wątek.

Sprężyny można znaleźć w każdym miejscu! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale rozejrzyjcie się tylko dokoła. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.