Wiele osób z różnych krajów świata jest zdania, że polszczyzna jest jednym z bardziej kłopotliwych języków na Ziemi. Wynika to zarówno z kłopotliwej gramatyki, jak i z wymowy, która obcokrajowcom przysparza wielu problemów. Także samym obywatelom Polski czasami ciężko jest całkowicie opanować niektóre zasady gramatyczne czy zapis i wymowę części słów. Problematyczna bywa liczba przypadków, która w tym języku jest bardzo wysoka.

lekcje angielskiego

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym język polski od w zasadzie każdej zasady ma ogromną liczbę wyjątków, które można tylko zapamiętać. Obcokrajowcy pragną opanować język polski z wielu przyczyn. Tym, który pojawia się szczególnie często, jest posiadanie rodziny w Polsce i przeprowadzka do tego kraju. Po założeniu rodziny z kolei występuje łatwość w nauczaniu dzieci obydwu różnych języków, jakimi władają dorośli. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w nauce języków, ponieważ dzieci najłatwiej przyswajają sobie nowe słówka i reguły.

Elementarze i nauka czytania
Na terenie Polski przyjęte jest, że nauka pisania i abecadła przeprowadzana jest z wykorzystaniem elementarza. Z książką tego rodzaju pociecha zapoznaje się w większości przypadków w pierwszej klasie szkoły podstawowej. W książce takiej zaprezentowane są kolejne litery polskiego alfabetu, zazwyczaj ozdobione ilustracjami ułatwiającymi zapamiętywanie. Znajdują się tam też proste wierszyki i piosenki opierające się na abecadle. Natomiast nauka czytania po polsku zazwyczaj przebiega w domu, o ile rodzice zwracaja na to uwagę. Nauka poprawnego i kształtnego pisania w większości przypadków ma miejsce w szkole, w pierwszych klasach – więcej na stronie.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com

Dla cudzoziemców
Jak już było wspomniane, język polski dla obcokrajowców bywa niezwykle kłopotliwy do nauczenia się. Charakterystyczne jest to, że w większości przypadków niepolecane jest przyswajanie go z elementarzy i podręczników samodzielnie. Wypływa to zwłaszcza z zawiłości w wymowie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest często udanie się na kurs języka polskiego, lub też opanowywanie go w życiu codziennym przy okazji wyjazdu do Polski. Nauka może także odbywać się w sposób bardziej nowoczesny, z zastosowaniem technologii. Przykładem mogą być specjalne szkolenia (kontakt), które organizują rozmaite organizacji, a które odbywają się z wykorzystaniem programów takich jak Skype.