Obecny system edukacji znacznie różni się od tego, jaki był wprowadzony na przykład jeszcze pół wieku temu. Zmieniły go różnorodne reformy i nowe przepisy. Jedną z wyraźniejszych zmian było na przykład wprowadzenie gimnazjów, co łączyło się ze skróceniem czasu uczęszczania do szkoły podstawowej do sześciu lat. Z kolei w liceach ogólnokształcących skrócono okres nauki z czterech lat do trzech. Zmianie uległy także sposoby przeprowadzania niektórych testów, utworzono również pewną liczbę nowych.

Wynika z tego, że także przygotowania do testów na różnych etapach muszą przebiegać odpowiednimi metodami. Niekiedy dla uczniów nauka w szkole jest problemem i muszą chodzić na dodatkowe zajęcia poza godzinami lekcyjnymi. Do egzaminów także warto przygotowywać się poza murami szkoły. W tym celu organizowane są między innymi kursy gimnazjalne na .

Test gimnazjalnyOd kilkunastu lat uczniowie gimnazjum w trzeciej klasie mają obowiązek napisania specjalnego testu. Jego celem jest skontrolowanie wiedzy z całego okresu uczęszczania do gimnazjum. Wbrew pozorom od testu gimnazjalnego sporo zależy, ponieważ liczba punktów otrzymanych na egzaminie decyduje o dostaniu lub niedostaniu się do konkretnego liceum. Dla uczniów, którzy planują wybrać się do liceów o wyższym poziomie, jest to więc niezwykle istotne. Z tej przyczyny wielu gimnazjalistów decyduje się na korzystanie z zajęć pozalekcyjnych przed egzaminem. Chodzą oni na korepetycje, zapisują na różnorodne kursy, np. na Popularność zdobyły także rozmaite przykładowe zadania testowe, umieszczane w dziennikach i w sieci.

MaturaDla wielu osób egzamin dojrzałości jest jednym z najważniejszych egzaminów życia. To od jej wyników zależy, czy uczeń dostanie się na wybrane przez siebie studia i wymarzoną uczelnię. Dawniej matura różniła się w znaczny sposób od tej dzisiejszej. Przede wszystkim różniła się postać matur ustnych, na przykład z języka polskiego. Do matury dodatkowo przygotowuje się duża liczba maturzystów. Na przykład różnorodne kursy maturalne oferowane są przez różne instytucje. Potrzebne bywają także kompendia wiedzy z różnych przedmiotów w formie książki, w której informacje są zebrane w sposób uporządkowany i podane jasno i prosto. Z tego rodzaju pomocy korzysta wielu uczniów.