Uważasz, że twoje dziecko miało zawsze ciekawe zainteresowania? Już w w czasie, gdy miało zaczęły je interesować poradniki o roślinach i kwiatach, porady i sposoby na posiadanie pięknego ogrodu. Uważasz, że to zajęcie dla starszych? Nieprawda. Dzieci mogą mieć szerokie horyzonty i choćby trwało to tylko chwilę warto pozwolić im na takie próbowanie. Ale – uwaga – pamiętajmy, że odpowiednie jest próbowanie z głową.

Dziecko z pluszakiem

Autor: Miles Bannan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nasze dziecko (zobacz fsa.edu.pl) jest zafascynowane psami nie kupuj mu od razu czworonoga, zafunduj mu na początek poradnik o psach, o ich hodowli, opiece, o ich zachowaniu, o rasach, niech twoje dziecko pozna psie rasy, niech zobaczy, że taki pies to radość, ale także, a może przede wszystkim obowiązek.

Po przeczytaniu takiejksiążki skontroluj jego wiedzę, jeśli będzie opowiadał ci o psach, jakby był wieloletnim znawcą możesz dać mu czworonoga. To bowiem najlepszy sposób, żeby przygotować dziecko do poważnej roli. Niestety, bardzo często jest tak, że rodzice kupują swoim dzieciom w prezencie jakiegoś stworka, albo proszeni przez głównego zainteresowanego ulegają w końcu jego namowom.

A później… Nie ma kto się psem zająć, dziecko zaniedbuje swoje obowiązki, w konsekwencji takie biedne zwierzaki często kończą w schroniskach. Pamiętajmy, że sprawa ta nie dotyczy tylko psów. Jeśli dziecko pokocha ptaki, kupmy mu taki poradnik o ptakach, niech poczyta o hodowli, odżywianiu i opiece, przygotujmy grunt pod przyszłe obowiązki.więcej karma dla otyłych kotów karma dla otyłych kotówTo podobnie, jak omawiane na wstępie rośliny i kwiaty, można bagatelizować, że nasza pociecha się nimi nie zajmuje, ale często zaczyna się od takich rzeczy, a później te odruchy przechodzą nie tylko na zwierzęta, ale i na najbliższych ludzi (zobacz jak najlepiej zająć się ukochanym pupilem: książki poradnikowe o hodowli psów).

Warto mieć mądre i odpowiedzialne dziecko. Nie dość, że sam na tym najwięcej skorzysta to zyskają też inni ludzie, z którymi będzie miał styczność, zyska przyszła jego rodzina, co więcej, taka osoba jest bardziej szanowana i bardziej lubiana. W przeciwnym razie nasze dziecko może pozostać takim egoistycznym, nieodpowiedzialnym dzieciakiem w dorosłym życiu, a wtedy na ciężko będzie nam zmienić cokolwiek.

Zobacz jak właściwie pielęgnować rośliny i kwiaty w domu i w ogrodzie: książki o uprawie roślin i kwiatów