Są tacy ludzie, którzy łakną wiedzy, mogli by ją pochłaniać w nocy i w dzień. Wiedza przecież ogromnie wzbogaca, kreuje w naszej głowie nowe idee, koncepcje, otwiera nasze głowy na świat, na to, co najważniejsze i najistotniejsze. Gdy mamy w sobie wrażliwość, zdobytą dzięki wiedzy, to łatwiej odnaleźć nam właściwe wyjście z wielu sytuacji. Są ludzie, którzy mówią, że nie opłaca się uczyć czy dowiadywać nowych rzeczy, bo to „mąci w głowie”. To nieprawda.

w bibliotece

Autor: Kelvin
Źródło: http://www.flickr.com
Są też ludzie twierdzący, że osoby przyswajające nowe wiadomości czasami miewają problemy natury emocjonalnej. To jasne, przecież w każdej grupie społecznej, u różnych osób, z różnych krajów takie sytuacje dzieją się. I u ludzi nad przeciętnie inteligentnych i nieco bardziej ograniczonych. Być może objawia się to inaczej, to też przecież zależy od charakteru, wychowania, otoczenia i wielu, wielu innych czynników, więc nie powinniśmy roztrząsać tego tematu.

Takie gadanie jest bezsensowne, ponieważ książki czyta się, bo się je lubi (świetne propozycje: zerknij tu). Jest identycznie, gdy wybieramy się do kina czy do teatru to dlatego, że chcemy obejrzeć coś ciekawego, coś co wzbogaci nasza wiedzę. Są to więc bardzo istotne kwestie dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Kto twierdzi inaczej, z tym nie warto dyskutować. To tak jakby chcieć przekonać człowieka na „tak”, choć on od zawsze był na „nie”. Tak długo robił to, aż jego nazwisko zaczęło brzmieć „nie”. To luźna przenośnia, ale tylko pokazująca dokąd wiedzie ślepa wiara we własne, bardzo trwale ugruntowane opinie i przesądy. Nie jest to zbyt obiektywne ani racjonalne, lecz mówione na prawo i lewo.

Dla ludzi jednak, którzy pragną przyswajać nową wiedzę takie osoby też są ciekawym materiałem do analizy, na przykład – literatura medyczna. Zamiast krytykować ich dobrze im się przyjrzeć, dlaczego są tacy, co stoi za ich postępowaniem i tak dalej. Czasami takiej wiedzy nie znajdziemy w księgarni, tylko obserwacja tutaj odgrywa pewnąsensowną rolę. Tak więc zdobywanie wiedzy to nie tylko książki, lecz także obserwacja, własne poznanie, ogarnianie życia zawsze i wszędzie, ze wszystkimi wadami zaletami.