Nie jest tajemnicą, że zarówno osoby młodsze jak i starsze coraz chętniej wybierają dobry film, równocześnie oddalając się od dobrej literatury. Dziś coraz rzadziej można spotkać pasjonatów książek, których bez reszty pochłania czytany bestseller. Niskiego zainteresowania literaturą można doszukiwać się w wielu przyczynach. Po pierwsze dużą rolę odgrywają w tym procesie rodzice, którzy z braku czasu ze względu na codzienne obowiązki, nie poświęcają własnym pociechom odpowiedniej ilości czasu i przez to w niewielkim stopniu przyczyniają się do rozbudowywania ich wyobraźni, przede wszystkim poprzez czytanie.

czytanie książek

Autor: Herbert Guedes
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejnym problemem jest wciąż rosnący rynek kinematografii, który mami coraz więcej miłośników. Łatwo zaobserwować, że już większość obowiązkowych lektur szkolnych doczekało się własnej ekranizacji co powoduje, że uczniowie nawet nie myślą o przeczytaniu lektury, a przecież świat fantazji jest tak barwny. Czytając możemy niemalże przedostać się do innego świata, ”widzieć” postacie, miejsca i wszelkie opisane elementy. Dzięki temu poszerzamy swoją pomysłowość i zagłębiamy się w wyimaginowany świat. Nie można stanowczo stwierdzić, że nie istnieje książka, która byłaby w stanie nas całkowicie pochłonąć.

stos książek

Autor: weisserstier
Źródło: http://www.flickr.com

Na rynku dostępna jest tak ogromna liczba pozycji książkowych, wiec każdy znajdzie coś dla siebie. Wyróżniamy wiele rodzajów literatury, dla przykładu można wymienić: przygodowe, fantasy, horrory, pamiętniki, dzienniki, tragedie, detektywistyczne, hobbistyczne, naukowe, przygodowe, dramaty oraz młodzieżowe. Przy tak sporym wyborze, ciężko odpowiedzieć sobie na pytanie co warto przeczytać? Moje typy to na przykład:

Jest kilku rozpoznawalnych i cenionych autorów, których większość pozycji książkowych okrzyknięto bestsellerami. Jedną z takich osób jest Stephen King, uważany za mistrza horroru i literatury grozy. Swą przygodę z pisaniem zaczął już jako młodzieniec, a pomimo, że dziś ma już 66 lat, w dalszym ciągu pisze i wydaje książki, które zyskują wielki podziw. W przeciągu swojej wieloletniej kariery opublikował ponad 65 książek i 25 komiksów.

Pomimo tego jego fani czekają na następne historie napisane przez swego mistrza. Do najbardziej popularnych dzieł Kinga zaliczamy między innymi: ”Pod kopułą”, ”Miasteczko Salem”, ”Łowca snów”, Zielona Mila”, „Bezsenność, ”Bastion”, ”Cujo” i oczywiście „Lśnienie”. O światowej sławie tego pisarza oraz popularności jego niesamowitych historii, świadczy to, że większość pozycji książkowych doczekała się ekranizacji i przyciągnęła do kin prawdziwe tłumy jego wielbicieli.

Pamiętajmy, że książki są skarbnicą wiedzy i nieograniczonej fantazji, stąd też dlaczego by tego nie wykorzystać i nie zanurzyć się w ich świecie?