Wiele instrumentów, zwłaszcza z grupy aerofonów miewa swoją przeszłość powiązaną z armią albo rycerstwem. Stosowano je do ostrzegania przed wrogiem, wabienia lub odstraszania zwierza, świętowania zwycięstwa bądź przeżywania przegranej.

Gra na saksofonie

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
W późniejszym czasie ich rola uległa zmianie i po różnych unowocześnieniach zostawały częściami składowymi orkiestry lub zespołu muzycznego. Bardzo charakterystycznym przykładem tej przemiany są trąbki.

Pierwsze trąbki (możesz wybrać i zamówić online: polecane trąbki), wywodzące się z pierwotnych instrumentów blaszanych, wyglądem raczej przypominały współczesny róg, gdyż nie miały zaworów i miewały bardzo małe możliwości melodyczne. Dobre były tylko do odgrywania fanfar. W międzyczasie ulepszano je systematycznie, aż na początku XIXw. trąbki otrzymały nareszcie wygląd taki jak współcześnie.

Ta oferta muzyka niezależna od zaiks jest niezwykle atrakcyjna i jeśli poszukujesz większą ilość informacji na prezentowaną tu problematykę, to odnajdziesz je tu.

Jednak dzisiaj nie są to instrumenty o większych walorach akustycznych. Stanowią uzupełnienie w orkiestrach, czasami w zespołach muzycznych.

Suzafony to aerofony blaszane. Są to troszkę inne helikony o niezmiernie dużej czaszy głosowej, która dlatego właśnie znajduje się ponad głową instrumentalisty. Z powodu takiej właśnie dużej czaszy, w orkiestrze dętej, w których zwykle są wykorzystywane suzafony, są one nazywane słonecznikami. Pierwotne suzafony zostały skonstruowane w końcu XIXw.

Ciekawi Cię ten tekst? Jeżeli tak, to odwiedź źródło łapa szczęścia a znajdziesz tam ciekawe informacje, które na długo zapamiętasz.

Poza powszechnym użytkowaniem ich w orkiestrach dętych, suzafony wykorzystuje się również w orkiestrach tanecznych, dixielandowych i w utworach jazzowych. Tenorhorny zaś to zmienione buglehorny, które zjawiły się we Francji również w XIXw. Ich polska nazwa brzmi sakshorn tenorowy. Podobnie jak poprzedni instrument, tenorhorny też kończą się sporej wielkości otworem, lecz nie musi być umiejscowiony aż nad głową trzymającego. Pozostałe części instrumentu stanowią ustnik, przechodzący w rurę ustnikową, wentyle razem z krąglikami strojeniowymi dla każdego osobno, krąglik strojeniowy główny, część przeznaczona na kciuk i w końcu dźwięcznik. Tenorhorny były stosowane już przez pruską kawalerię na początku XIXw. Najmniej znane są saksony, dla których trudno jest znaleźć jakąkolwiek informacje, zarówno w sieci, jak również w specjalistycznych pismach.

Znajdziesz tu mnóstwo innych ofert instrumentów – dobre suzafony